Monoblok ve twin force apareylerinin dentofasiyal yapılar üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of monoblock and twin force appliances on the dentofasial structures
  1. Tez No: 480952
  2. Yazar: ABDURAHMAN KÜÇÜKÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CENK DORUK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı; iskeletsel Sınıf II Bölüm 1 maloklüzyonların tedavisinde kullanılan monoblok ve Twin Force apareylerinin dentofasiyal yapılar üzerine olan etkilerini değerlendirmektir. Çalışmamız için kliniğimize başvuran hastalardan toplam 20 birey seçilmiştir. Bu bireyler iki gruptan birine rastgele dağıtılmıştır. Bu bireylerin 10 tanesi monoblok ile diğer kalan 10 tanesi ise Twin Force ile tedavi edilmiştir. Seçilen bireyler aktif büyüme periyodunda, alt çene geriliğine bağlı iskeletsel sınıf II ilişkiye sahip, dik yön boyutları düşük veya normal, artmış overjeti olan hastalardır. Apareylerin kullanım süresi monoblok için ortalama 12 ay, Twin Force için ise ortalama 5 aydı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası safelometrik filmler dentofasiyal değişiklikleri değerlendirmek için alındı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate to dentofasial effects of monoblock and Twin Force appliance used in Class II Division 1 cases. Twenty patients of which referred to our clinics were selected for our study. These patients were randomly allocated to one of the two functional appliance groups. Of these, 10 were treated with monoblock and the remaining 10 were treated with Twin Force. Inclusion criteria were as follows: Class II division 1 malocclusion, retrognathic mandible, peak growth period, normal or low-angle growth pattern and increased overjet. While the monoblock usage period was 12 months on avarage, the Twin Force usage period was 5 months on avarege. Pre-treatment and posttreatment cephalograms were obtained to evaluate dentofacial changes.