Monoblok ve twin-blok apareylerinin mikrosensör ile objektif kullanım sürelerinin karşılaştırılması
Comparison of objective wear time between monoblock and twin-block appliances measured by microsensor
- Tez No: 638879
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamızda alt çene geriliğine bağlı iskeletsel Sınıf II maloklüzyona sahip adolesan dönemdeki hastaların tedavisinde kullanılan monoblok ve twin-blok apareylerinin mikrosensör ile nesnel kullanım verilerinin incelenmesi ile aparey tipi, yaş ve cinsiyet parametrelerinin hareketli fonksiyonel aparey uyumuna olan etkisinin aydınlatılması amaçlanmıştır. 10-15 yaşları arasında toplam 30 hasta ile yürütülen klinik çalışmada hastalar rastgele olarak eşit iki gruba bölünmüştür. Bir gruba monoblok diğer gruba twin-blok apareyi uygulanmış, hastalara apareylerini günde 15 saat kullanmaları önerilmiştir. Ortalama 6 seans boyunca mikrosensör ile nesnel kullanım süreleri ölçülen hastalar yazılı olarak kullanım sürelerini beyan etmiştir. Hastaya ve tedaviye bağlı elde edilen tüm parametrelerin uyuma olan etkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir. 15 saat kullanım önerisine rağmen hastaların ortalama aparey kullanım süresi günlük 10,67±3,93 saat olmuştur. Suboptimal süre olan 8 saatin üzerinde düzenli kullanım oranı %75 olarak hesaplanmıştır. Artan yaş ile hareketli aparey uyumu anlamlı olarak azalmaktadır. Aparey tipinin ve cinsiyetin uyuma etkisi bulunamamıştır. 6 seans sonunda uyum seviyelerinde %35 oranında azalma görülmüştür. Hastalar kendi kullanım sürelerini ortalama 3,76 saat daha iyimser beyan etmiştir. Farklı dizaynlarına rağmen monoblok ve twin-blok apareylerinin kullanım süreleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Uyum, artan yaş ve tedavi süresi ile azalmakta olup hareketli aparey ile tedavide başarıyı riske atmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to assess objective compliance levels of monoblock and twin-block appliances in skeletal class II patients with mandibular retrognathie and determine the influence of age, sex and appliance type on compliance. A clinical study was conducted with a cohort of 30 patients aged between 10-15, who were randomly divided equally into two study groups. One group was fitted with monoblock and other with twin-block. They were instructed to wear their appliance for 15 hours per day. Wear times were monitored by a microsensor for an average of 6 appointments. Patients also wrote their own wear times on a table. Data were determined with statistical analysis. The mean wear-time was 10.67±3,93 hours, less then 15 hours prescribed. Regular use rate, which shows days with wear time of 8 hours or more per day, is %75. Compliance is significantly better with younger patients. Appliance type and gender had no significant effect on compliance levels. Compliance level was declined by %35 after 6 appointments. Patients declared their wear time more than their actual wear time by an average of 3,76 hours. Despite their different designs, monoblock and twin-block appliances had no significant effect on compliance. Compliance levels are significantly lower with increased age and duration of treatment, which can compromise success in removable appliances.