Monoblok, twin blok ve modifiye twin blok apareylerinin kraniyofasiyal sisteme ve hava yolu üzerine etkilerinin radyografik olarak karşılaştırılması
Radiographic comparison of the effects of monoblock,twin block and modified twin block appliances on thecraniofacial system and airway
  1. Tez No: 857817
  2. Yazar: ZEYNEP SAPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Daha sonra doldurulacaktırAmaç: Bu çalıĢmanın amacı Twin-blok, Modifiye twin blok ve Monoblok apareylerinin iskelet üzerine ve hava yolu üzerine olan etkilerini karĢılaĢtırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Retrognatik mandibula kaynaklı Sınıf II bölüm 1 malokluzyona sahip ve pubertal büyüme atılımı döneminde olan 45 hasta 3 gruba ayrıldı. 15 hasta Twin-blok apareyi (7 erkek, 8 kız; ortalama yaĢ=11,92±0,99) ile,15 hasta Modifiye Twin blok apareyi(6 erkek, 9 kız; ortalama yaĢı: 11,41±1,06) ile ve 15 hasta ise Monoblok apareyi ( 10 erkek, 5 kız; ortalama yaĢ=11.92±0.99) ile tedavi edildi. Apareyler yemekler hariç günde 24 saat kullandırıldı. Tedavi öncesi (T0) ve tedavi sonrası (T1) sefalometrik filmleri iskeletsel, dental/dentoalveoler ve hava yolu değiĢimlerini değerlendirmek için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to compare the effects of Twinblock,Modify Twin-block and Monoblock appliances on skeletal and airway structures comparatively Material and Method: 45 patients with Class II division 1 malocclusion from the retrognathic mandible and peak growth period were divided into three groups.15 patients were treated with Twin-block (7 male, 8 female, mean age = 11,92 ± 0,99),15 patients were treated with Modify Twin Block Appliances(6 male,9 female; mean age= 11,41 ± 1,06) and 15 patients with Monoblock appliances (10 male, 5 female, mean age = 11,92 ± 0,99). Appliances were worn 24 hours/day except eating. Cephalometric films before treatment (T0) and after treatment (T1) were used to evaluate skeletal, dental/dentoalveolar and airway changes.