Ortodontik anomalilere sebep olan kötü alışkanlıkların görülme sıklığı ve tıbbi, psikolojik ve sosyodemografik faktörlerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the incidence of deleterious oral habits caused by orthodontic anomalies and its relation with medical, psychological and sociodemographic factors
  1. Tez No: 480955
  2. Yazar: ZEYNEP ÇOBAN BÜYÜKBAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CENK DORUK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı; Ortodontik anomalilere sebep olabilen, parmak emme, tırnak yeme, dudak emme, diş sıkma, anormal yutkunma ve ağız solunumu gibi kötü alışkanlıkların görülme sıklıklarını incelemek ve tıbbi, psikolojik ve sosyodemografik faktörlerle ilişkisini saptamaktır. Çalışmamıza, Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti ve Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı'na başvuran 64'ü erkek, 71'i kız olmak üzere toplamda 135 çocuk ve ebeveynleri dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen çocukların yaşları 9-12 arasıdır. Çalışmamızda, Klinik Muayene Veri Formu, Sosyodemografik Veri Formu, Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği, Çocuklar İçin Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri şeklinde 4 bölümden oluşan anket formu, ağız, diş ve çene sistemi üzerine negatif etkileri bulunan kötü alışkanlıkların altında yatan nedenlere yönelik bilgi toplamak amacıyla hastalara uygulanmıştır. Hastalar önce muayene edilmiş, gerekli bilgiler araştırmacı tarafından kaydedilmiş, sosyodemografik sorular velilere yöneltilmiştir. Daha sonra psikolojik envanterler hastalara verilmiş ve sessiz bir odada soruları cevaplamaları istenmiştir. Sonuç olarak, en sık rastlanan kötü alışkanlık tırnak yeme olarak bulunmuştur. Kaygı ve depresyon ile kötü alışkanlıklar arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sosyodemografik faktörlerden yalnız aile tipi ile kötü alışkanlıklar arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Tıbbi faktörlerden ise bademciklerde sık sık iltihaplanma olması durumu hariç, diğer faktörlerle kötü alışkanlıklar arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the incidence of bad habits such as finger sucking, nail biting, lip sucking, tooth clamping, abnormal swallowing and mouth breathing which may cause orthodontic anomalies and to determine the relationship with medical, psychological and sociodemographic factors. A total of 135 children and their parents, including 64 boys and 71 girls, who applied to the Department of Orthodontics and Child Dentistry of Cumhuriyet University Faculty of Dentistry, were included. Children included in the study are aged between 9 and 12 years. In our study, we used 4-part questionnaire consisting of Clinical Examination Data Form, Sociodemographic Data Form, Children's Depression Scale and State-Trait Anxiety Inventory for Children. The questionnaire was used to collect information about the underlying causes of bad habits with negative effects on mouth, teeth and jaw system. Patients were examined first, necessary information was recorded by the investigator, and sociodemographic questions were addressed to the parents. Psychological inventory was then given to the patients and they were asked to answer the questions in a quiet room. As a result, the most common bad habit was found as nail biting. There was no significant relationship between anxiety, depression and bad habits. There was a significant relationship between only family type which is one of the sociodemographic factors and bad habits. There is a significant relationship between bad habits and medical factors except for frequent inflammation of the tonsils.