Major depresyon ve bipolar duygudurum bozukluğunda olumsuz bilişler
Negative cognitions in major depression and bipolar mood disorder
- Tez No: 480973
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT BATMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Bu çalışmada, remisyon ve akut depresyon dönemlerindeki bipolar bozukluk(BB) ve unipolar depresyon(UPD) hastaları ve sağlıklı kontrollerin, bilişsel yapı özellikleri açısından karşılaştırılması ve kişilik özellikleriyle ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi psikiyatri kliniğine ayaktan başvuran veya yatarak tedavi görmekte olan remisyon veya akut depresif epizottaki yüzer adet BB ve UPD hastası ve yüz sağlıklı gönüllü dahil edilerek kişilik yapıları, otomatik düşünceler, bilişsel çarpıtmalar, ara ve temel inanışlar, ruminatif yanıt tarzları arasındaki farklılıklar araştırılmıştır. Kişilik özellikleri açısından dışa dönüklük alt ölçek puanları UPD grubunda daha düşük, sorumluluk/vicdanlılık ve duygusal denge alt ölçek puanları klinik grupta daha düşük, benlik saygısı ölçek puanları UPD grupta daha yüksekti. Hipomani soru listesi alt ölçeklerinden etkinlik artışı/yükselmiş duygudurum klinik grupta daha yüksek, irritabilite ve risk alma BB grubunda daha yüksekti. Çökkünlük-kaygı düşünceleri açısından depresif ve anksiyeteli olumsuz düşünceler UPD grupta daha yüksekti. Mani bilişleri ilişkiler alt ölçek puanları klinik grupta daha yüksekti. Bilişsel çarpıtmalar açısından klinik grup daha olumsuz iken, bilişsel çarpıtmaların sıklığı ve şiddeti UPD grupta daha yüksekti. İşlevsel olmayan tutumlar açısından toplam puanlar, mükemmeliyetçilik/başarı ve onay alma ihtiyacı/bağımlılık alt ölçek puanları UPD grubunda daha yüksekti. Hipomanik tutumlar ve pozitif yordamalar ölçek puanları klinik grupta daha yüksekti. Çekirdek inanışlar alt ölçekleri açısından negatif kendilik ve negatif diğerleri UPD grupta daha yüksek, pozitif kendi sağlıklı grupta daha yüksekti. UPD grubu ruminatif yanıtlar açısından daha olumsuzdu. Pozitif duygulara verilen tepkilerden duygu odaklı pozitif ruminasyon sağlıklı grupta daha yüksek, bastırma alt ölçek puanları UPD grubunda daha yüksekti. Bu çalışma kapsamında unipolar ve bipolar bozukluğun bilişsel yapı ve kişilik özellikleri açısından pek çok benzer ve farklı yönleri saptanmış olup, bu bulguların her iki bozukluğun ayırıcı tanısında ve bilişsel davranışçı psikoterapisinde önem taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we aimed to compare the cognitive content and structure of bipolar disorder (BD) and unipolar depression (UPD) patients who were either in remission or in an acute depressive episode with a healthy control group, and also to investigate the association of these cognitive characteristics with personality traits. For this study 100 BD and 100 UPD patients (outpatients or inpatients of Gaziosmanpaşa University Medical Faculty Hospital) who were in remission or in an acute depressive episode, and 100 healthy control subjects were recruited, and the differences between their personality traits, automatic thoughts, cognitive distortions, intermediate and core beliefs, and ruminative responses were investigated. In terms of personality traits, TIPI Extraversion subscale scores were lower in the UPD group. The TIPI Conscientiousness and Emotional Stability subscale scores were lower in the clinical groups than the controls. Rosenberg Self Esteem Scale (RSES) scores were the highest in the UPD group. The Hypomania Check List-32 (HCL-32) Active - Elated subscale scores were higher in the clinical groups, the Irritability and Risk Taking subscale scores were higher in the BD group than the other groups. The CCL-Dep, CCL-Anx, CCL-Neg subscale scores were the highest in the UPD group. The CCL-M-R Relationships scores were higher in the clinical groups. While the clinical groups scored higher on the cognitive distortions scale than the healthy control group, the frequency and intensity of cognitive distortions were the highest in the UPD group. The DAS-R Total scores and the Perfectionism/Achievement and the Need for Approval/Dependency subscale scores were higher in the UPD group than the other groups. The Brief HAPPI scores were higher in the clinical groups. The BCSS Negative Self and Negative Others subscales scores were the highest in the UPD group, the Positive Self subscale scores were higher in the healthy group than the other groups. The UPD group scored the highest on the ruminative responses. The RPAQ Emotion Focused Positive Rumination scores were higher in healthy group than the other groups, and the dampening subscale scores were the highest in the UPD group. Within the scope of this study, with regard to the cognitive content and structure, and the personality traits of UPD and BD, a great deal of similar and different aspects have been detected, and these findings are thought to be important in the distinctive diagnosis and cognitive behavioral psychotherapy for both of these disorders.