Baş ağrısı polikliniğine başvuran migren hastalarında bipolar spektrum bozuklukları oranı
- Tez No: 171627
- Danışmanlar: PROF.DR. KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
6. ÖZET AMAÇ: Migren ve duygudurum bozuklukları arasındaki komorbidite uzun zamandan beri bilinmektedir. Çoğu çalışma migren ve major depresyon arasındaki bağlantıya odaklanırken, sınırlı sayıdaki çalışma migren ve bipolar spektrum bozukluları arasındaki özgül ilişkiye dikkat çekmiştir. Bu tez çalışmasında, özelleşmiş bir baş ağrısı polikliniğine başvuran migren hastaları arasında bipolar bozukluk sıklığını araştırmayı amaçladık. YÖNTEM: Örneklem, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi baş ağrısı polikliniğine başvuran 78 ardışık migrenli hastadan oluşturuldu. Migren tanısı için Uluslararası Baş Ağrısı Derneği (2003) migren kriterleri kullanıldı. Duygudurum bozuklukları tanısında, DSM-IV Eksen I bozuklukları için yapılandırılmış klinik görüşme formu (SCID-I) kullanıldı. Bipolar spektrum tanımı, Akiskal'in tarifiediği duygulanım huylarına (siklotimik, hipertimik, irritable ve depresif) eşlik eden kısa süreli tekrarlayıcı depresyonları olan hastaların dahil edilmesiyle genişletildi. BULGULAR: Bipolar spektrumu içerisindeki vak'alar örneklemin %10,3'ünü (8 hasta; bipolar 1=2; bipolar 11=5; siklotimik=l). 11 hasta (%14,1) unipolar depresyon ve 7 hasta (%9) distimik bosukluk tanısı alıyordu. Vak'alarm %41'inde (32 hasta; depresif=16; siklotimik=9; irritable=4; hipertimik=3) bir duygulanım huyu mevcuttu. SONUÇ: Bu çalışmada, migrenli bireylerde bipolar bozukluğun daha sık görüldüğüne işaret eden önceki bulguları destekler tarzda, migrenli hastalar arasında bipolar bozukluk daha yüksek oranda görülmüştür. Duygulanım huylarının genel nüfustan daha yüksek oranda görülmüş olması, duygulanım huylarının duygudurum bozukluklarının eşik-altı görünümlerini temsil ettiği, migren ve bipolar bozukluk için ortak bir patofizyolojik temel bağlamında değerlendirilebilir. Dolayısıyla, migren ve bipolar bozukluğun komorbid olduğu hastalar, duygudurum bozukluklarına yönelik ileri çalışmalarda daha homojen bir alt grubu temsil edebilir. Bipolar bozukluk tanısının gözden kaçmasının olumsuz sonuçlan göz önüne alındığında, bipolarite ve migren arasındaki komorbiditenin tanınması gerekli durmaktadır. 51
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY OBJECTIVES: Comorbidity of migraine and mood disorders has long been recognized. Most of the studies have focused on the relationship between migraine and major depression with only few studies suggesting a special association between migraine and bipolar spectrum disorders. We aimed to evaluate the prevalence of bipolar disorder in migraine patients in a specialized headache outpatient clinic. METHOD: The sample consisted of 78 consecutive patients with migraine headache presenting to the specialized headache outpatient clinic in Cerrahpaşa Faculty of Medicine. Migraine diagnosis was established with the International Headache Society's criteria for migraine. Patients were evaluated with Structured Clinical Interview for DSM-IV for mood disorders. Bipolar spectrum definition was broadened with the presence of Akiskal's criteria for affective temperaments (cyclothymic, hyperthymic, irritable, and depressive) in patients that had brief recurrent depressive episodes. RESULTS: Patients in the bipolar spectrum comprised 10.3% (8 patients; bipolar 1= 2; bipolar 11= 5; cyclothymic= 1) of the sample. 1 1 patients (14.1%) had a diagnosis of unipolar depression and 7 patients (9%) had a diagnosis of dysthymic disorder. 41% of the patients (32 patients; depressive=16; cyclothymic=9; irritable=4; hyperthymic=3) had an affective temperament. CONCLUSION: Bipolar disorder was observed with increased frequency in this migraine sufferer population, supporting previous findings of increased prevalence of bipolar disorders in patients with migraine. Increased frequency of affective temperaments might be considered in the context of a common pathophysiological background for migraine and bipolar disorders where these temperaments are sub-threshold presentations of mood disorders. Therefore, the definition of patients with comorbid migraine and bipolar disorder may serve as a more homogenic subgroup of mood disorders for further studies. Because the consequences of missed diagnosis of bipolar disorders are enormous, recognition of the common comorbidity of bipolarity with migraine seems essential. 52