Jinekolojik patolojilerde periton yıkama sıvılarında high mobility group BOX 1 (HMG B1) proteini düzeyi
The level of high mobility group box 1 (HMG B1) protein in peritoneal washing fluids in gynecologic pathologies
- Tez No: 481021
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF YEĞİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
High mobility group box (HMG B) proteinleri, çok fonksiyonlu nükleer proteinlerdir. Ökaryotik hücrelerde HMG B1 , çekirdekte, sitoplazmada ve hücre dışı alanda bulunur. Gen transkripsiyonunu, DNA replikasyonunu, onarımı ve rekombinasyonunu modifiye eder. HMG B1'in varlığı çeşitli kanserlerde araştırılmıştır. HMG B1 malign tümör oluşumunda, tümör yayılımında ve anjiyogenezde farklı patojenik roller üstlenir. Bu çalışmada, tümör cerrahisi prosedürü sırasında elde edilmiş periton yıkama sıvılarının içeriğinde mevcut olan HMG B1 düzeylerini gösteren bir araştırmanın, jinekolojik patolojilerde malignitenin öngörülmesinde, önemli olabileceği hipotezini kurduk. Bu çalışmada biyokimyasal bir belirteç olarak HMG B1 'in, malign ve benign jinekolojik patolojilerde, periton yıkama sıvıları içeriğindeki konsantrasyonu değerlendirildi. Jinekoloji kliniğine başvuran toplam 67 hasta değerlendirildi. Jinekolojik tümöral patolojileri olan hastalar, patolojik verilere göre benign ve malign grup olarak gruplandırıldı. HMG B1 konsantrasyonları ticari ELISA kiti kullanılarak ölçüldü. Bu iki grup arasında, periton yıkama sıvıları içeriğinde bulunan HMG B1 proteini konsantrasyonları karşılaştırıldı. Sonuç olarak, elde edilen veriler, tümör cerrahisi sırasında elde edilen periton yıkama sıvıları içeriğindeki HMG B1 proteini düzeylerinin, malign jinekolojik patolojileri olan hastalarda, benign olan gruptan istatistiksel olarak daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
High mobility group box (HMGB) proteins are multifunctional nuclear proteins. In the eukaryotic cells, HMG B1 is located in the nucleus, cytoplasm and extracellular space. It modifies gene transcription, DNA replication, repair and recombination. The presence of HMG B1 has been studied in various cancers. It performs different pathogenic roles in malign tumor occurrence, tumor spread and angiogenesis. In this study, we hypothesized that, a research which show the levels of HMG B1, in peritoneal washing fluids in gynecologic pathologies obtained during procedure of tumor surgery, may be important to prediction of determining the malignancy. In this study, it was evaluated concentration of HMG B1 in peritoneal washing fluids in malign and benign gynecologic pathologies as a biochemical marker. A total of 67 patients who had been admitted in gynecology clinic were evaluated. Patients with gynecologic tumoral pathologies were grouped as benign and malign group, according to pathological data. HMG B1 concentrations were measured in samples by using a commercial ELISA. Concentrations of HMG B1 proteins in peritoneal washing fluids were compared between these two groups.