Farklı yüzey tedavileri uygulanmış bulk fill ve posterior kompozitlerde bağlanma kuvvetlerinin karşılaştırılması
Comparison shear bond strenght of bulk composite and posterior composites with different surface treatments
- Tez No: 481022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç; Dentin yüzeyinin asitle ve lazerle pürüzlendirilmesi bağlanma kuvvetlerini artırmak amacıyla yapılmaktadır. Bu çalışmada kompozitlerin hem tabakalama yöntemleri hem de pürüzlendirme yöntemlerinin dentine olan bağlanma dayanımı üzerinde etkisi incelenmiştir. Materyal ve metod; Çalışmamızda 180 adet çürüksüz, restorasyonsuz üçüncü molar diş kullanıldı. Dişler dentin yüzeyi yere paralel olacak şekilde 3cm ve 6cm kenarlara sahip ve 4cm boyunda dikdörtgen plastik kalıplara kökleri içinde kalacak şekilde soğuk akril yardımıyla yerleştirildi. Örnekler rastgele üç ana gruba (n=60) ayrıldı. 1.grup asitle pürüzlendirme, 2.grup lazerle(Er:YAG) pürüzlendirme ve 3.grup kontrol grubu olacak şekilde gruplandırıldı. Her grupta 4 alt gruba ayrıldı. Alt gruplardaki örneklerin dentin yüzeylerinde dört farklı restoratif dolgu materyali kullanıldı. Restoratif dolgu materyalleri çapı 3 mm, yüksekliği 4 mm olan silikon şeffaf kalıplar içerisine konularak dentin yüzeyinde polimerize edildi. 3M P60, 3M Bulk fill,Tetric N Ceram and Tetric N Ceram Bulk fill restoratif materyalleri kullanıldı. Tek aşamalı self-etch Universal Single Bond kullanıldı. İnstron universal test cihazına yerleştirilen örneklere 1 mm/dak. hızda makaslama kuvveti uygulanarak kırılıncaya kadar kuvvet uygulandı. Elde edilen değerler MPa cinsinden kaydedildi. Kırılan yüzeyler, x40 büyütmede stereomikroskopta incelenerek kırık tipleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim; Acid and laser etching is applied on the dentin surface to increase the bond strength. In this study, the effects of both the layering methods and the etching methods on dentin bonding strength of composites were investigated. Materials and Methods; In our study, 180 noncarious and unrestored third molar teeth were used. All of the teeth were embeded to the auto polimerisan acryl in the rectangular plastic mold which were at the 3cm and 6cm edges and 4cm long as occlusal surface facing paralel with ground. The samples were randomly divided into three main groups (n = 60). Group 1 acid etching Group 2 Laser (Er: YAG) etching, and Group 3 control group. After that each group divided 4 sub groups. Four different restorative fillings materials were used on dentin surfaces of the samples in the subgroubs. The restorative filling materials were polymerized on the dentin surface by placing them in silicone transparent molds 3 mm in diameter and 4 mm in height. 3M P60, 3M Bulk fill,Tetric N Ceram and Tetric N Ceram Bulk fill restorative materials were used. Self-etch Universal Single Bond was used. In the Instron Universal test machine power applied as 1mm/minute speed till restoration broken from sample. Data recorded as a MPa. Fracture tips established on the broken samples surface with stereo microscope 40X magnification.