Dicle Üniversitesi hentbol takımındaki bayan ve erkek sporcuların antrenman öncesi ve sonrası plazma visfatin ve eotaxin düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of the plazma visfatin and eotaxin levels before and after training in the handball team players of Dicle University
  1. Tez No: 481027
  2. Yazar: CEM DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞERMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda günümüzün önemli metabolik hastalıklarına yol açan adipoz dokudan salgılanan visfatinin hentbol sporu yapan bayan ve erkek sporcularda antrenman öncesi ve sonrası kan ölçümlerinin alınarak laboratuvar bulgularıyla karşılaştırılması amaçlandı. Bu amaçla Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor bölümünde okumakta olan ve okulun hentbol takımı sporcusu olan 12 bayan 8 erkek sporcunun 2 haftalık plan çerçevesinde Hentbol maçı öncesi ve sonrasında plazma visfatin seviyelerinin karşılaştırılması amacıyla kan örnekleri alındı ve alınan örnekleri çalışma sonlanana dek fizyoloji laboratuvarında bekletildi. Bununla birlikte deneklerin fiziksel özelliklerinin karşılaştırılabilmesi için de antrenman öncesi ve antrenman sonrası olmak üzere yaş, kilo, boy, bel çevresi, boyun çevresi vücut kütle indeksi ve vücut yağ oranı ölçümleri yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre, deneklerin yaş ortalaması 21,65▁(+) 1,79, boy ortalaması 169,25▁(+)8,16 cm olarak hesaplanmıştır. Deneklerin kilo ortalaması antrenman öncesinde 59,80▁(+)9,41, antrenman sonrasında ise 59,20▁(+)8,89; antrenman öncesindeki bel çevresi ortalaması 69,35▁(+)6,93, antrenman sonrasındaki ise 68,95▁(+)6,56; kalça çevresi ortalaması antrenman öncesinde 93,35 ▁(+) 4,34, sonrasındaki ise 92,95 ▁(+) 4,12 olarak hesaplanmıştır. Bununla birlikte, antrenman öncesi vücut kitle indeksleri ortalaması 20,70 ▁(+) 2,24 ve vücut yağ oranı ortalaması 24,45 ▁(+) 4,10 olarak hesaplanırken; antrenman sonrasında ise bu değerler sırası ile 20,54 ▁(+) 2,03 ve 23,55 ▁(+) 4,37 olarak değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare with today's significant metabolic disease that leads to adipose tissue visfatin secreted from the handball sport in which men and women in training before and after taking the blood pressure measurement laboratory findings. For this purpose, Dicle University Faculty of Physical Education and reading the sports section and 12 female, 8 male athlete of the 2-week comparison of plasma visfatin level handball match before and after the scheme was taken blood samples and samples with the school's handball team athletes were kept in the study terminated until the physiology laboratory. However, the age of the subjects before and after training, including training in order to compare the physical properties, weight, height, waist circumference, neck circumference bkı and body fat percentage were measured. According to the survey, the average age of the subjects 21,65▁(+) 1,79, average height is calculated as 169,25▁(+)8,16cm. The subjects of average weight prior to training 59,80▁(+)9,41, after the training 59,20▁(+)8,89; The average waist circumference of before training 69,35▁(+)6,93, and after training 68,95▁(+)6,56; hip circumference average before training 93,35 ▁(+) 4,34 after the training was calculated as 92,95 ▁(+) 4,12. However, the average body mass index before training 20,70 ▁(+) 2,24 and percentage of body fat average after the training is calculated as 24,45 ▁(+) 4,10; And after training with these values as 20,54 ▁(+) 2,03and it was changed to 23,55 ▁(+) 4,37.