Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde öğrenim gören ferdi ve takım sporları yapan erkek öğrenci sporcuların bazı temel motorik özelliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 40527
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHARREM ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
43 ÖZET Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde öğrenim gören, Futbol, Basketbol, Voleybol, Hentbol branşlarında oluşan Takım sporlarıyla Güreş, Cimnastik, Atletizm branşlarında oluşan Ferdi spor öğrenci sporcularının Sıçrama, Sürat, Dayanıklılık, Genel Dayanıklılık, Kol kuvveti ve Esneklik gibi bazı temel motorik özellikleri karşılaştırılması amacıyla uygulanan testler sonucunda kol kuvveti ve Kol kuvveti devamlılığında Ferdi sporlar ile Takım sporları test değerleri sonucunda istatistiksel olarak önemli ve belirgin bir farklılık bulunmuştur. Aynı zamanda Dayanıklılık test değerleri sonucunda da önemli ve belirgin bir farklılık bulunmuştur (P0.05). Takım sporları ve Ferdi sporların bu araştırmada ki testler içinde en yakan değere sahip olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda sprint süratte Ferdi sporlarının matematiksel üstünlüğüne karşın istatistiksel olarak önemli bir farklılık bulunmadı (P>0.05).
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY In this Study, with a view to Compansing basic motoric characteristics such as spring-up, speca, resistence, overall resistence, Ann force and elasticity, we performed some tests on the students of Team Sports Branches consisting of Football, Basketball, Voleyball and Handball, as well as on the students of Individual Sports Branches consisting of physical Educatin, Faculty of Education, Dicle University. In view of Arm Force and Arm Force Continsity,an Outsanding and significant difference was was identified to exist between the valves found for Individual and Team Sports Alo, through the analysis of continuity test scores, a significant difference was found (PO.01). Accordingly, the students in Individual Spans Branches had higher scores than those in Team Sports Branches from the stand-point of Arm Force, Arm Force Cesistence and continuity. In vertical Spring-up, it was established that Team Sports Branches had mathematically better scores in relation to Individual Sports (PO.001), whereas statistically, there was not significant difference between them. It was also identified that, in forward Spring-up force, sportsmen in Team Sports had mathematically better scores than those in individual sports. In overall resistence test, these was nat a significant difference (P>0.05), Individual and Team Sports Branches having the closest values in the tests of this study. At the same time, despite mathematical superiority of Individual Sports in Sprint Speed, Sttatistically no significant difference was obseved (P>0.005). Hipbone test valves exhibeted a significant Sports Branche had mathematically higher valves in relation to those in Team Sports Branches.