Tutuklu ve hükümlü servisine ceza sorumluluğu belirlenmesi amacıyla yatırılan olgularda antisosyal kişilik bozukluğu ve psikopati ile hekimi yanıltıcı davranış arasındaki ilişki
Relationship of malingering with psychopathy and antisocial personality disorder in convicted prisoners hospitalized for the assessment of criminal liability
- Tez No: 481056
- Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM DEVRİM BALABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu araştırmada ceza sorumluluğunun belirlenmesi amacıyla yatırılarak izlenen bireylerde hekimi yanıltıcı davranış (HYD), antisosyal kişilik bozukluğu (ASKB), psikopati ve alt faktörleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Metod: Çalışmaya 34'ü HYD gösteren (%33,7) ve 67'si HYD göstermeyen (%66,3) olmak üzere toplamda 101 olgu alınmıştır. Olgulara sosyodemografik ve suçla ilişkili veri formu, Psikopati Kontrol Listesi (PCL-R), Miller Belirtilerin Adli Değerlendirilmesi Ölçeği (M-FAST) uygulanmıştır. Psikiyatrik bozukluklar ve kişilik bozuklukları tanıları DSM-5 kriterlerine göre konulmuştur. Bulgular: Çalışmaya alınan olgular HYD, ASKB, psikopati ve alt faktörlerine göre gruplandırıldığında birçok sosyodemografik, klinik ve suçla ilişkili değişken açısından farklılık göstermişlerdir. Bireylerarası ve affektif özellikler ile karakterize birincil psikopati ile ilişkilendirilen PCL-R Faktör 1 puanı yüksek olan bireylerde; daha az sayıda kardeş sayısı, daha fazla oranda tedaviye uyum ve akıl hastası olduğunu düşünme, daha şiddet içerikli, yalnız iken, insana ve yabancıya karşı suç işleme tespit edilmiştir. Dürtüsel, antisosyal ve kronik olarak dengesiz yaşam stili ile karakterize ikincil psikopati ile ilişkilendirilen PCL-R Faktör 2 puanı yüksek olan bireylerde ise; daha sık HYD gösterme, daha fazla oranda kendine zarar verici davranış, suisid girişimi ve madde kullanımı, grup ile, daha fazla sayıda toplam suç sayısı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the relationship between malingering, antisocial personality disorder (ASPD), psychopathy and its sub-factors in convicted prisoners hospitalized for the assessment of criminal responsibility. Method: A total of 101 cases with 34 (33,7%) malingerers and 67 (66,3%) non-malingerers were included in the study. Sociodemographic and crime related data form, Psychopathy Checklist Revised (PCL-R), The Miller Forensic Assessment of Symptoms Test (M-FAST) were applied. Psychiatric disorders and personality disorders diagnoses were based on DSM-5 criteria. Results: Cases were grouped according to their status of malingering, ASPD, psychopathy and subgroups/factors in psychopathy. Groups differed in terms of various sociodemographic, clinical and criminal related variables. Individuals who scored high on Factor 1 of PCL-R which is characterized with primary psychopathic traits of interpersonal and affective pattern, have been found to demonstrate less number of siblings, greater compliance with treatment, more violent crimes against humans and foreigners. More frequent cases of malingering, more self-harming behavior, suicide attempts and substance abuse, and a greater number of crimes were found in individuals who scored high on Factor 2 of PCL-R, which is characterized by an impulsive, antisocial, and chronically unbalanced lifestyle.