Yeni tanı almış ailesel akdeniz ateşi hastalarında kolşisin öncesi ve tedavinin birinci yılında aritmojenikelektrokardiyografi parametrelerininkarşılaştırılması
Comparison of arrhythmogenic electrocardigraphic parameters in pre colchicine and first year of treatment in newly diagnosed familial mediterranean fever patients
- Tez No: 481055
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET ENGİN TEZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Romatoloji, Cardiology, Rheumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Aile Akdeniz ateşi (FMF), Türkiye'de sık rastlanan oto-inflamatuar bir hastalıktır. Kolşisin, FMF'de atakları önlemede ve amiloidoz profilaksisinde kullanılmaktadır. FMF hastalarında proaritmik elektrokardiyogram (EKG) bulgularının sıklığının artmış olabileceğine dair çelişkili yayınlar mevcuttur. Ayrıca Kolşisin tedavisinin, FMF olmayan hastalarda, atriyal fibrilasyonu önleyebildiğine dair yayınlar da bulunmaktadır. Ancak, kolşisin tedavisinin, FMF hastalarında, aritmi riski ile ilişkili proaritmik EKG bulguları üzerine etkisi ile ilgili çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, FMF tanısı yeni konmuş hastaların, bazal ve kolşisin tedavisi kullandıkları halde birinci yıl EKG parametreleri değerlendirilerek, kolşisin tedavisinin, aritmi riski üzerine etkileri incelenmiştir. Yöntem: Çalışmaya Modifiye Tel-hashomer kriterlerine göre FMF tanısı yeni konan 28 hasta dahil edildi. Hastaların tedavi öncesi ve kolşisin tedavisinin birinci yılında atriyel aritmi riski için EKG'de P dispersionu ventriküler aritmi içinse ventriküler repolarizsyon parameterleri olan Tp-E, Tp-E/Qt, Tp-E/Qtc bakıldı. P dispersiyonunun ≥ 40 ms olması atriyel aritmi için risk kabul edildi. Hastaların demografik özellikleri, laboratuar parametreleri ve hastalık ile ilişkili özellikleri de eşzamanlı değerlendirildi. Bulgular: Tedavi öncesi ve tedavinin birinci yılında aritmojenik P dispersiyonuna sahip hasta sayısında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Tp-E ((p=0.022), Tp-E/Qt (p=0.014) değerlerinde ise tedavi ile anlamlı düşme gözlendi. Kısıtlılıklar: Çalışmada sağlıklı ve/veya hastalıklı kontrol alınmamıştır. Hasta sayısı, tüm FMF hastalarına genelleyebilmek için kısıtlıdır. Tartışma: Çalışmada değerlendirilen FMF hastalarında, kolşisin tedavisinin atriyal aritmi üzerine herhangi bir etkisi gözlenmemiştir. Ancak, ventriküler repolarizasyon parametrelerindeki olumlu etkisi nedeni ile ventriküler aritmi riski ve ani kardiyak ölüm üzerinde olumlu etkisi olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background/Purpose: Familial Mediterranean fever (FMF) is an autoinflammatory disease. Colchicine is used in FMF patients for preventing attacks and amyloidosis. There were conflicting reports as to existence of proarrhythmic electrocardiographic (ECG) findings in FMF. Furthermore, studies showed that colchicine might be protective in non FMF patients against atrial fibrillation. Besides, its effect on FMF patients was not evaluated. In the present study, in order to evaluate effect of colchicine treatment on arrhythmia risk in FMF patients, we assessed ECG of the new diagnosed FMF patients for arrhythmatogenic anomalies at baseline and after one year of colchicine treatment. Methods: Twenty eight new diagnosed FMF patients who fulfilled Modified Telhashomer criteria were recruited to study. After baseline measurements, colchicine treatment was started. ECG, laboratory parameters, demographic and disease related parameters of the patients were obtained at the first visit and after one year of treatment.We evaluated the risk of atrial arrhythmia with P dispersion and risk of ventricular arrhythmia with Tp-E, Tp-E/Qt, Tp-E/Qtc. P dispersion ≥ 40 ms was accepted as arrhythmatogenic anomaly for atrial arrhythmias. Results: There was no statistical difference between the number of patient with arrhythmatogenic P dispersion at baseline and after one year of treatment. Furthermore, Tp-E, Tp-E/Qt values decreased with treatment Conclusion: We found that colchicine treatment may have no effect on atrial arrhythmia risk. Furthermore, it might have favorable effect on ventriculer repolarization indices and might be protective against ventricular arrhythmias and sudden death in FMF patients.