Üçlü negatif meme kanserlerinde Programlı Ölüm Ligandı-1 ile tümörü infiltre eden lenfositlerin ilişkisi
The relationship between Programmed Death Ligand-1 and tumor-infiltrating lymphocytes in triple negative breast cancers
- Tez No: 839307
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK BAHADIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Üçlü negatif meme kanseri (ÜNMK), meme kanserleri içerisinde, yaklaşık %12-20'lik kısmı oluşturan kötü seyirli bir alt gruptur. ÜNMK; Östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR) ve insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2'yi (Her2/cerb-B2) eksprese etmez. Bu yönü ile diğer meme kanserlerinden ayrılır. Standart kemoterapinin, radyoterapinin ve hormon terapisinin faydasının sınırlı olduğu bu tümör grubu için henüz özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Son yıllarda tanımlanan Programlı Ölüm Proteini-1/Programlı Ölüm Ligandı-1 (PD-1/PD-L1) sinyal yolağı, bağışıklık tepkisinden kaçmak amacıyla, tümör hücreleri tarafından aktifleştirilen, adaptif bağışıklık direnci mekanizmasıdır. Araştırmalar, PD-1'i veya PD-L1'i hedefleyen ajanların, kemoterapiyle kombine edilmesinin hem erken evre hem de metastatik ÜNMK'de olumlu sonuç verdiğini gösterdi. Tümörü İnfiltre Eden Lenfosit (TİL) ise ÜNMK'de önem kazanan bir diğer faktördür. TİL, tümörün içinde veya tümörün stromasında görülen mononükleer hücrelerden oluşan bağışıklık yanıtıdır. ÜNMK'de, TİL oranının yüksekliği, tümörü, bağışıklık tedavisi için potansiyel bir hedef haline getirir. Çalışmaya 2012-2023 yılları arasında üçlü negatif özellikteki meme kanserine ait 62 olgu dahil edildi. PD-L1 ekspresyonunu immünohistokimyasal yöntemle ve TİL'leri hematoksilen eozin ile değerlendirdik. Sonuçları birbiriyle ve klinikopatolojik bulgularla karşılaştırdık. Ayrıca bulguların genel ve hastalıksız sağ kalıma etkilerini inceledik. Olguların ortalama takip süresi 38,9±28,1 aydı. PD-L1 ekspresyon varlığı ile TİL arasında anlamlı ilişki bulduk. PD-L1 ekspresyonu ile yüksek TİL oranı anlamlı olarak ilişkiliydi. PD-L1'i tümör hücrelerinde (TC) ve bağışıklık hücrelerinde (İC) ayrı ayrı inceledik ve iki grubun birbiriyle uyumunu tespit ettik. PD-L1 İC'nin genel sağ kalıma etkisiz olduğunu ancak hastalıksız sağ kalımda anlamlı bir azalma ile ilişkili olduğunu ortaya koyduk. TİL'lerin oranlarını hem genel hem de hastalıksız sağ kalım ile karşılaştırdık ancak anlamlı sonuç elde edemedik. Klinikopatolojik bulgulardan ileri yaşın, segmental mastektomi operasyonu geçirmiş olmanın, lenfovasküler invazyon ve nüks varlığının genel sağ kalım üzerinde; PD-L1 İC ekspresyonunun, histolojik derecenin, segmental mastektomi operasyonu geçirmiş olmanın ve uzak metastaz varlığının hastalıksız sağ kalım üzerinde anlamlı etkisi olduğunu gözlemledik. PD-L1 ve TİL değerlendirmesinin üçlü negatif meme kanserlerinde patoloji raporlarında rutin olarak yer almasının tedavi alabilecek hastaların seçiminde ve yeni tedavilerin geliştirilmesinde yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Triple negative breast cancer (TNBC) is a subgroup of malignant breast cancers which constitutes approximately 12-20% of breast cancers. TNBC does not express estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR), and human epidermal growth factor receptor 2 (Her2/cerb-B2). In this respect, it differs from other breast cancers. There is no specific treatment method for this tumor group, where the benefits of standard chemotherapy, radiotherapy and hormone therapy are limited. Recently identified Programmed Death Protein-1/Programmed Death Ligand-1 (PD-1/PD-L1) signaling pathway is an adaptive immune resistance mechanism activated by tumor cells to evade the immune response. Studies have shown that agents targeting PD-1 or PD-L1 combined with chemotherapy have positive results in both early-stage and metastatic TNBC. Tumor-Infiltrating Lymphocyte (TIL) is another factor that has gained increasing importance in TNBC. TIL is an immune response consisting of mononuclear cells found inside the tumor or in the stroma of the tumor. The high rate of TIL in TNBC makes the tumor a potential target for immunotherapy. In this study, 62 cases of triple negative breast cancer between 2012 and 2023 were included. We evaluated PD-L1 expression by immunohistochemistry and TILs with hematoxylin-eosin. We compared the results with each other and with clinicopathological findings. We also examined the effects of the findings on overall and relapse-free survival. Mean follow-up of the cases was 38.9±28.1 months. We found a significant relationship between the presence of PD-L1 expression and TIL. PD-L1 expression was significantly associated with high TIL rate. We examined PD-L1 in tumor cells (TC) and immune cells (IC) separately and found concordance between the two groups. We demonstrated that PD-L1 IC did not affect overall survival but was associated with a significant reduction in relapse-free survival. We compared the rates of TILs with both overall and relapse-free survival, but we could not find any significant results. Among the clinicopathological findings, advanced age, segmental mastectomy, lymphovascular invasion and the presence of recurrence had an effect on overall survival. We observed that PD-L1 IC expression, histological grade, segmental mastectomy and the presence of distant metastasis had a significant effect on disease-free survival. We think that including PD-L1 and TIL evaluation in pathology reports in triple negative breast cancers may be helpful in the selection of patients who can receive treatment and in the development of new treatments.