Ağır obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS) hastalarında cpap tedavisinin serum nesfatin-1 düzeyine etkisi
The effect of cpap therapy on serum nesfatin-1 level in patients with severe obstructive sleep apnea syndrome (OUAS)
- Tez No: 481070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞAHİN ÖĞREDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu (OUAS) uyku süresi boyunca ortalama olarak uykunun her saati için 5 veya daha fazla sayıda tam (apne) veya parsiyel (hipopne) üst solunum yolu obstrüksiyonu epizodları ile karakterize bir sendromdur. Çoğu aşırı kilolu olan bu hastaların tedavisinde ilk önce kilo verilmesi önerilmektedir. Fakat tedavide en etkili yöntem CPAP (Continous Positive Airway Pressure) tedavisidir. Nesfatin-1, 82 aminoasitten oluşan, NEFA/nükleobindin2'den (NUKB2) türeyen bir amino terminal fragmantı olan ve hipotalamusta bulunan tokluk molekülüdür. Yapılan çalışmalarda ağır OUAS hastalarında nesfatin-1 düzeylerinin düşük olduğu bildirilmiştir. Biz çalışmamızda ağır OUAS hastalarına CPAP tedavisi uygulayarak tedavinin serum nesfatin-1 düzeyi üzerine etkilerini gözlemlemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku Bozuklukları Laboratuarı'nda OUAS ön tanısı ile uyku testi planlanan hastalardan, ağır OUAS tanısı alıp (Apne-hipopne İndeksi (AHİ) >30 olan hastalar) CPAP tedavisi başlanması planlanan ve Beden Kitle İndeksi (BKİ) ≥30 olan 30 hasta çalışmaya katıldı. Yine aynı uyku laboratuvarından benzer BKİ olan ve uyku testinde OUAS saptanmayan (AHİ
Özet (Çeviri)
Objective: Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is characterized by episodes of complete (apnea) or partial (hypopnea) upper respiratory tract obstruction with an average of 5 or more episodes per hour in sleep duration. Since most of these patients are overweight, weight loss is recommended firstly in the treatment. However, the most effective treatment is CPAP (Continuous Positive Airway Pressure). Nesfatin-1, which is an amino terminal fragment derived from NEFA / nucleobindin2 (NUKB2) consisting of 82 amino acids and is an appetite-regulating molecule, is found in the hypothalamus. Studies have reported that nesfatin-1 levels are decreeased in severe OSAS patients. We aimed to observe the effect of CPAP treatment on serum nesfatin-1 level in severe OSAS patients in our study. Material and Methods: Patients were selected from the patients with OSAS pre-diagnosis who were ordered polysomnography (PSG) in the Health Sciences University Istanbul Education and Research Hospital Sleep Disorders Laboratory. The patients with severe OSAS (Apnea-hypopnea index (AHI)> 30) who were planned to be treated with CPAP participated in this study. In addition, 30 subjects with similar BMI but without OSAS (AHI