Periferik arter hastalığının kronik böbrek yetmezliği ilerlemesine etkisi
Effectiveness of peripheral arterial disease to progress chronic renal failure
- Tez No: 481071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BAŞTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH), çeşitli etiyolojik sebeplere bağlı ortaya çıkan geri dönüşümsüz ve progresif nefron kaybı ile karakterize hastalık tablosudur, toplumda artan sıklığı nedeniyle önemli mortalite ve morbidite sebebidir. Periferik Arter Hastalığı (PAH) ilerleyici aterosklerotik darlık ya da damar lümeninin tamamen tıkanması sonucu oluşan bir dolaşım bozukluğudur. PAH, sistemik aterosklerozun bir belirtecidir. Periferal arter hastalığı bulunan hastalarda renal disfonksiyonun varlığı uzun dönemde artmış mortaliteyi göstermede prediktiftir. Düşük ankle brachial index (ayak bileği brakiyal kan basıncı indeksi) (ABI), el ve ayak bileği kan basınçlarının istirahat sonrası ölçülmesi, periferik oklüzif arter hastalığı şüphesi olduğunda doğrulama amacıyla kullanılan bir testtir. ABI'in 0.9'dan düşük olması genel popülasyonda periferik arter hastalığı ile ilişkilidir. Çalışmamızın amacı Evre 3-4 KBH olan hastalarda periferik arter hastalığının varlığı ile yıllık glomerüler filtrasyon hızındaki düşüş arasındaki ilişkiyi ortaya koymak. Çalışmaya Nefroloji polikliniğine başvuran evre 3-4 kronik böbrek yetmezlikli 96 hasta dahil edilmiştir. Periferik Arter Hastalığı(PAH) varlığı ankle-brachial index(ABI) metodu ile değerlendirildi. Hastalar anormal ABI (ABI
Özet (Çeviri)
Chronic renal disease (CKD) is a disease characterized by irreversible and progressive loss of nephrons due to various etiological causes, leading to significant mortality and morbidity due to increased frequency in the community. Peripheral Arterial Disease (PAH) is a circulatory disorder resulting from progressive atherosclerotic stenosis or complete blockage of the vascular lumen. PAH is a symptom of systemic atherosclerosis. Presence of renal dysfunction in patients with peripheral artery disease is predictive of long-term increased mortality. A low ankle brachial index (ABI) is a test used to verify hand and ankle blood pressures after resting, to confirm when peripheral occlusive artery disease is suspected. The ABI below 0.9 is associated with peripheral arterial disease in the general population. The aim of our study is to establish the relationship between the presence of peripheral arterial disease and the decline in annual glomerular filtration rate in patients with stage 3-4 CKD. 96 patients with stage 3-4 chronic renal failure who were referred to the study Nephrology polyclinic were included. The presence of peripheral arterial disease (PAH) was assessed by ankle-brachial index (ABI) method. Patients were divided into two groups: abnormal ABI (ABI