Ortadoğu krizlerine yönelik Demokrat Parti Dönemi Türk dış politikası
Turkish foreign policy towards middle east crises during Democrat Party Era
- Tez No: 481084
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM HİLMİ ÖZEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışma, Demokrat Parti (DP) döneminde (1950-1960) Türkiye'nin Batılı kimlik üzere inşa ettiği dış politikasının Ortadoğu boyutunu İnşacı yaklaşım çerçevesinde inceleyerek, bu dönemdeki dış politikanın Türk dış politikasının genel seyrinde nasıl bir değişimi ifade ettiğini tespit etmek üzere yapılmıştır. Batılılaşmanın Batı yönlü dış politika inşası üzerindeki etkileri üzerinde durulurken, Soğuk Savaş şartlarının belirleyiciliği, ittifak ilişkilerinin nasıl anlamlandırıldığı, bölgesel politikaların belir-lenmesinde hangi faktörlerin etkili olduğu gibi konular sorunsallaştırılmıştır. Bu dö-nemde denge siyasetinden uzaklaşılarak tek taraflı bağımlılığa evrilen bir dış politika değişimi gerçekleşmiş ve bu değişim, Ortadoğu'da yaşanan krizler karşısında Türki-ye'nin belirlediği politikalarda vücut bulmuştur. Neticede Türkiye, kimliğini yeniden sorgulama ihtiyacı hissederken, uluslararası ilişkilerde de tekrar denge gözeten bir politika arayışı içine girmiştir.
Özet (Çeviri)
This study provides insight into the Middle Eastern dimension of foreign policy of the Democrat Party (DP) era (1950-1960) and its evolution within the general framework of Turkish foreign policy, which was built upon Western identity. Em-ploying Constructivist approach and focusing on impact of Westernization on west-ern-oriented policy-making, the study problematizes how DP governments give meaning to such phenomena as decisive circumstances of the Cold War, alliance relations and certain parameters in determining regional policies. In that period, mov-ing away from balanced policies, foreign policy shifted into unilateral dependence and this change was embodied in the policies determined by Turkey in the face of crises in the Middle East. As a result, Turkey felt the need to rethink its identity, but also sought a new policy to reestablish balance in international relations.