Tüketici mahkemelerinin görev alanı ve yargılama usulü
Jurisdiction area and judgment procedure ofconsumer courts
  1. Tez No: 481083
  2. Yazar: KÜBRA YERKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENGİZ SERHAT KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
“Tüketici Mahkemelerinin Görev Alanı Ve Yargılama Usulü”isimli bu çalışmada öncelikle tüketici mahkemelerinin görev alanının belirlenmesi bakımından tüketici, satıcı, sağlayıcı, tüketici işlemi ve son olarak tüketiciye yönelik uygulamalar kavramları ve içeriği açıklanmıştır. Sonrasında tüketici mahkemelerinin görev alanına giren uyuşmazlıklar ele alınmıştır. Bu bağlamda ilk olarak uygulamada karşımıza çıkan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda düzenlenen sözleşmeler, akabinde Kanunda düzenlenmeyen fakat tüketici mahkemelerinin görev alanına giren özellik arz eden bazı uyuşmazlıklar üzerinde durulmuştur. Son olarak görev kavramı, tüketici mahkemelerinin yetkisi ve tüketici mahkemelerinde uygulanan basit yargılama usulü ile yargılama giderleri ve harçlar üzerinde ve nihayet geçici hukuki koruma tedbirlerinin tüketici mahkemelerinde ne şekilde uygulanabileceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The title of the study is 'Jurisdiction Area and Judgement Procedure of Consumer Courts', which begins with intoducing the definition and contents of the terms, respectively; consumer, seller, supplier, consumer transactions, and lastly, consumer practices have been explained in order to determine the areas of jurisdiciton of consumer courts. Subsequently, the next chapter of the study examines disputes of consumer courts jurisdiction. In this context, firslty confronted in practice; the initial set of agreements on the Protection of the Consumer No 6502 followed by some disputes which were not regulated in the Code but which were included in the jurisdiciton of consumer courts. Finally, the legal concept of jurisdiction, the powers of consumer courts and the simple judicial procedure applied in consumer courts, and the judicial fees and charges, and ultimately the judgments on how temporary legal protection measures can be applied in consumer courts issues are evaluated.