Gastrik asit sekresyonu inhibisyonunun gastrin ve somatostatin hücreleri üzerindeki etkisinin nonradyoaktif in situ hibridizasyon ve immunohistokimyasal yöntemlerle incelenmesi
An investigation on the effects of inhibition of gastric acid secretion on the gastrin and somatostatin cells by using nonradioactive in situ hybridization and immunohistocemical techniques
- Tez No: 48109
- Danışmanlar: PROF.DR. SELMA YILMAZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
67 6. ÖZET Gastrin ve somatostatin gastrointestinal kanalda önemli rolleri olan iki güçlü regülatör peptiddir. Mide somatostatin ve gastrin hücreleri üzerine mide asidinin etkisini gösteren çeşitli çalışmalar arasında tam bir fikir birliği bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmada omeprazol ile asid sekresyonu inhibe edilen sıçanların pilor mukozasında, gastrin ve somatostatin hücrelerinde meydana gelen değişiklikler; RIA ile serum gastrin seviyesi, nonradyoaktif in situ hibridizasyon ile mRNA, immunohistokimya ve ultrastrüktürel immünositokimya ile peptid düzeyinde araştırılması amaçlandı. Sprague-Dawley tipi 200-250 g ağırlığında,48 adet, dişi sıçan kullanıldı. Deney hayvanları üç gruba ayrıldı. 1. grup: kontrol grubu olarak iki alt grup halinde düzenlendi (16 hayvan). 2. grup: 20mg/kg/gün omeprazol verilen sıçanlar uygulama sürelerine bağlı olarak iki alt gruba ayrıldı (16 hayvan). Dört gün süre ile omeprazol uygulanan grup (8 hayvan) ve iki ay süre ile omeprazol uygulanan grup (8hayvan). 3. grup: 100mg/kg/gün omeprazol verilen sıçanlar iki farklı süre için iki alt gruba ayrıldı (16 hayvan). Dört gün süre ile omeprazol uygulanan (8hayvan) ve iki ay süre ile omeprazol uygulanan grup (8hayvan). Deney süreleri sonunda tüm sıçanlardan, eter anestezisi altında iken gastrin ölçümü için kan örnekleri alındı ve mide pilor bölgeleri çıkarıldı. Doku örnekleri paraformaldehyde fikse edilip, parafine gömüldü. Omeprazol verilen tüm deney gruplarında serum gastrin seviyeleri kontrollere göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış gösterdi (Kontrol 0.05).
Özet (Çeviri)
69 7. SUMMARY Gastrin and somatostatin are two potent regulatory peptides having important roles in gastrointestinal tract. There isn't a common thought on the effect of gastric acid on gastrin and somatostatin cells in stomach among various studies. For this reason, in the study it was aimed to investigate the alterations in gastrin and somatostatin cells of rat pyloric mucosa which has an omeprazole-inhibited acid secretion; by determination of serum gastrin level with RIA, by nonradioactive in situ hybridization at mRNA level and by immunohistochemistry and ultrastructural immunocytochemistry at peptide level. 48 female Sprague-Dawley rats weighing 200-250 g were used. Experimental animals were divided into 3 groups. 1. group : it was designed as control group under two subgroups (16 rats). 2. group : rats treated with 20mg/kg/day omeprazole were divided into two subgroups due to the administration periods (16 rats); omeprazole treated groups for a period of four days (8rats) and for a period of two months (8 rats). 3. group : rats treated with 100mg/kg/day omeprazole were divided into two subgroups for two different treatment periods (16 rats); groups treated with omeprazole for four days ( 8 rats) and for two months (8 rats). At the end of the experimental period, blood samples were taken from rats under ether anesthesia for gastrin measurement and pylor of the stomach were dissected. Tissue samples were fixed in paraformaldehyde and embedded in paraffin. Serum gastrin levels in all groups treated with omeprazole showed a statistically significant increase compared to controls ( controls 0.05).