Kalın barsak kanserlerinde p53 onkoproteini ve DNA analizi
P53 oncoprotein and DNA analysis in colorectal cancers
- Tez No: 48110
- Danışmanlar: PROF.DR. SELMA YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Kolon kanserli hastalarda p53 onkoproteininin immünohistokimyasal olarak ve immünogold yöntemiyle belirlenmesi ve p53 pozitifliği ile DNA anöploidisi arasında ilişki kurulması amacıyla kolon kanserli 38 hastada mutant tip p53 varlığına ve DNA içeriğine bakıldı. 3 1 adet parafın blok İÜ. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji A.B.D'dan ve 7 adet kolona ait ameliyat materyali İÜ. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'ndan sağlandı. Parafın bloklardan elde edilen kesitlere p53 antikoru ile immünohistokimyasal boyama uygulandı. Aynı bloklardan elde edilen materyalden DNA analizi gerçekleştirildi. Elektron mikroskopi için hazırlanmış parçalara ise immünogold yöntemi uygulandı. p53 pozitifliği ile tümör evresi, lenf nodu metastazı ve DNA anöploidisi arasındaki ilişkiyi incelemek üzere istatistiksel analiz yapıldı. İncelenen 38 kolon karsinomlu olgunun 18'inde p53 pozitifliği bulundu. Bunlardan 9'u 1 pozitif, l'i 2 pozitif, 2'si 3 pozitif ve 6'sı 4 pozitif idi. DNA analizi yapılan 15 adet kolon karsinomlu ogunun 14'ünde DNA anöploidisi bulundu. Bunların 8'i hiperploid, 6'sı hipoploid idi. p53 pozitifliği ile tümör evresi ve lenf nodu metastazı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
7. ingilizce özet With the aim of determining p53 oncoprotein in patients with colorectal carcinoma by immunohistochemistry and immunogold techniques and finding a correlation between p53 positivity and DNA aneuploidy mutant type p53 and DNA content were analysed in 38 patients with colorectal adenocarcinoma. 3 1 paraffin blocks were obtained from İ.Ü. Cerrahpaşa Faculty of Medicine Patology Department and 7 colon specimen were taken from İ.Ü. Cerrahpaşa Faculty of Medicine General Surgery Department, lmmunohistochemical staining by using p53 antibody were performed on the sections from paraffin blocks. Material from the same blocks were also used for DNA content analysis. Immunogold technique were performed on the blocks prepared for electron microscopy. For the analysis of the correlation between tumor grade, lymph node metastasis and DNA content statistical methods were used. In 18 of 38 cases p53 positivity were determined. 9 of them were (+), 1 of them was (++), 2 of them were (+++) and 6 of them were (++++). Of the 15 analysed cases 14 were found aneuploid for DNA content. 8 of them were hiperploid and 6 of them were hipoploid. No statistically significant correlation between tumor grade, lymph node metastasis and p53 positivity. There was a highly significant correlation between colorectal tumor formation and DNA aneuploidy but due to 59this high significance no correlation could be found between DNA aneuploidy and p53 positivity. As a result p53 positivity relevant with the literature and a higly significant correlation between colorectal tumor formation and DNA aneuploidy. 60