The problem of identity and cultural belonging in Zadie Smith's multicultural novel: On Beauty (2005)
Zadie Smith'in çok kültürlü romanında kimlik ve kültürel aidiyet problemi: On Beauty (Güzelliğe Dair) (2005)
- Tez No: 481091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ŞAVKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez Zadie Smith'in çok kültürlü romanı, On Beauty (Güzelliğe Dair) (2005)'de çok kültürlü toplumlardaki bireylerin kimlik problemi, öz kimlik ve aidiyet duygusu arayışı üzerine odaklanacaktır. Zadie Smith post yapısalcı ve humanist eleştirilerin arasındaki sorunu, bu eleştirmenlerin hayata problemli yaklaşımını ve kimlik oluşumu üzerindeki etkilerini irdeler. Seçilen romanda, ırklar, toplumsal cinsiyetler, sınıflar ve kuşaklar arası iletişim kopukluğu hayatı daha karmaşık bir hale getirip gençleri toplumdaki yerlerini bulma hususunda rol modelsiz bırakmıştır. İletişim problemi ve insanların hayatlarındaki kaos gerçek hayat ve ideolojiler arasındaki kopukluktan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden, bu çalışma özellikle çok kültürlü toplumlarda kimlik oluşumunu etkileyen faktörler üzerinde duracaktır. Smith sadece kimlik problemini sunmakla kalmaz, aynı zamanda karakterlerin sanata ve güzelliğe yaklaşımları üzerinden bu probleme bir çözüm de sunar. Zadie Smith karakterlerin hayatlarındaki kaosa bir çözüm olarak sanatı sunar. Smith'e göre sanatın kendi içinde dönüştürücü bir etkisi olduğunu söylenebilir. Genel bir deyişle, sanat bireye farkındalık kazandırarak kişinin kendini gerçekleştirme sürecine zenginlik katmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the identity problem and cultural belonging of the characters and their search for particular identity and sense of belonging in Zadie Smith's multicultural novel: On Beauty (2005). Zadie Smith examines thoroughly the conflict between the poststructuralist and humanist criticism presenting their problematic approaches to life and their effect on identity formation. In this selected novel, miscommunication between races, genders, classes, and generations makes life more complicated and leaves the youth without a role model while searching their place in the society. The communication problem and chaos in people's lives stem from the disconnection between real life and ideologies. Thus, this study will focus on the factors that affect identity formation particularly in multicultural societies. Smith does not only present the problem of the identity, she also provides a solution through the characters' response to art and beauty. Zadie Smith seems to present art as a solution to the chaos in the characters' lives. It would not be an exaggeration to say that art has an internal transformative effect. In a broader sense art enriches and accelerates one's self-realization process endowing one with a broader mode of consciousness.