Modern dönemde çelişmezlik ilkesi
The principle of non-contradiction in modern philosophy
  1. Tez No: 481095
  2. Yazar: ESMA KAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BIÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışma Descartes ile başlayan modern dönem felsefesinde çelişmezlik ilkesinin kapsamını ve dönüşümünü incelemiştir. Bu dönüşüm Descartes, Leibniz, Kant ve Fichte'de ele alınmıştır. İnceleme boyunca çelişmezlik ilkesinin mantığın mı yoksa metafiziğin mi ilkesi olduğu ve nasıl formüle edildiği araştırılmıştır. Çelişmezlik ilkesinin özdeşlik ve üçüncü şıkkın imkansızlığı ilkeleriyle ilişkisi tartışılmıştır. Çelişmenin doğasının açığa çıkarılması için modalite, hayal gücü, tanım, karşıtlık gibi unsurlar bu dört filozofta işlenmiştir. Çalışma Descartes'tan kaynaklanan Ben düşüncesinin, çelişmezlik ilkesinin bahsedilen filozofların felsefe anlayışlarındaki yerini nasıl etkilediğini göstermeyi amaçlamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how the principle of non-contradiction is transformed in modern philosophy. This transformation is examined in the context of philosophies of Descartes, Leibniz, Kant and Fichte. During this study it is examined how the principle has been formulated and also examined whether the principle of contradiction is a principle of logic or metaphysics. The relation of the principle of contradiction between the principle of identity and excluded middle is discussed. In order to lay bare the nature of contradiction modality, imagination, definition, opposition and several other concepts are treated within the confines of the afore-mentioned four philosophers. In the study an attempt has been made to show how the Cartesian idea of“I”has influenced the place of principle of non-contradiction in modern philosophy.