Measuring the links among human resources practices, organizational commitment and performance: vidence from Iranian and Turkish travel agencies
İnsan kaynakları uygulamaları, örgütsel bağlılık ve performans arasındaki ilişkilerin ölçülmesi: İran ve Türk seyahat acentalarından bulgular
- Tez No: 481096
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ GÖKHAN TORLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsan Kaynakları Yönetimi uygulamaları ve çalışanların iş yerine bağlılıkları, performans üzerinde etkili olmaktadır. Bu iki farklı faktör, performansı farklı açılardan etkilemektedir. Aynı zamanda, İnsan Kaynakları Yönetimi de çalışan bağlılığını çeşitli yönlerden etkilemektedir. Doğru yapılandırılmış ve planlanmış İnsan Kaynakları uygulamaları ile etkili bir biçimde performans artışı gözlenirken, bu süreçte elde edilen çalışan sadakati de performans üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmaktadır. Performansın verimliliği ve kârlılığı önemli ölçüde etkilediği iş alanlarından biri olan turizm sektöründe ise bu etkilerin önemi daha da artmaktadır. Bu araştırmada (seminerde) amaçlanan, hem İKY uygulamalarının hem de çalışan sadakatinin, İran ve Türkiye'de faaliyet gösteren turizm acentalarındaki çalışanlar üzerinde performansa ilişkin etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla, çalışmanın kapsamında öncelikle İKY uygulamaları detaylı bir şekilde ele alınacak ve performansı etkileyen diğer faktörler de incelenecektir. İstatistiki analizler ve İKY Uygulamaları, Performans seviyeleri, Organizasyonel Bağlılık değişkenlerinin arasındaki ilişkiye bağlı olarak ortaya konan hipotezler; İKY Uygulamalarının, Performans Seviyeleri üzerinde istatistiki açıdan anlamlı, güçlü ve pozitif yönlü bir ilişkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Benzer şekilde, yine İKY Uygulamalarının Organizasyonel Bağlılık üzerinde de istatistiki açıdan anlamlı, güçlü ve pozitif yönlü bir ilişkiye sahip olduğunu ortaya konmuştur. Ayrıca ortaya konan bir diğer bulgu da Organizasyonel Bağlılığın, Performans Seviyeleri üzerinde istatistiki açıdan anlamlı, güçlü ve pozitif yönlü bir ilişkiye sahip olduğu şeklindedir. Çalışma neticesinde elde edilen sonuçlar değişkenlerin her birinin arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkilerin olduğunu ortaya koymakta olup geçmiş literatür çalışmaları kapsamında elde edilen bulgular ile tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
Human Resources Management (HRM) practices and the employee commitment are two important factors affecting the performance. These two different factors may impact the performance from different points. Besides, HRM practices also impact employee commitment in different perceptions. While it is observed that a well-planned HRM increases the performance, it also enhances the employee commitment and then the performance in this way. In the tourism sector where the performance affects the productivity and profitability in an important amount, these effects of HRM and commitment are very significant. In this study, the purpose is to analyse the impacts of HRM practices and specifically, employee commitment to the performance in the tourism agencies operating in Turkey and in Iran. For this purpose, first the HRM practices will be examined in details and then other factors affecting the performance will also be analysed. Statistical analysis and hypothesis regarding the relationships between HRM practices, performance levels (PL) and organizational commitment (OC) reveals that while HRM practices has a statistically significant, strong and positive relationship on performance levels. Similarly, HRM practices has a statistically significant, strong and positive relationship on organizational commitment. It has also been found that the organizational commitment has a statistically significant, strong and positive relationship on performance levels. The results of the study reveals that all variables have significant and positive relationship each other and they are consistent with the previous literature arguments and evidences.