John Locke'ta doğruluk sorunu
John Locke's conception of problem of truth
- Tez No: 481107
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN TEOMAN DURALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde, bilgi felsefesinin temel sorunlarından olan doğruluk sorunu, Yeniçağ felsefesine şekil vermiş ve felsefede, özellikle de bilgi felsefesi alanında önemli izler bırakmış olan İngiliz filozof John Locke'un görüşleri bağlamında incelenecektir. Tezimizde esas amaç ilk olarak John Locke'un doğruluk sorunuyla ilgili ortaya koyduğu yaklaşımı anlamak, ikinci olarak alışılagelmiş doğruluk anlayışından farklarını ortaya koymak ve son olarak fikirler arası tutarlılığın nasıl doğru bilginin kıstası olduğunu ortaya çıkararak öznenin rolünü ve bilginin oluşumunu bu çerçevede açıklamaktır. Bilginin doğruluğu ortaya konmadıkça ve kıstasları belirlenmedikçe, yanlış bilgi veya sanıların da bulunması zor olacaktır. Bu yüzden, felsefe-bilimin gelişiminde önemli rol oynayan filozof John Locke'un, bu konuda geliştirdiği görüşlerin değeri tartışılırken, aynı zamanda hangi noktalarda eksiklikler barındırdığı da ortaya çıkarılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the question of truth, as one of the main problems of philosophy of knowledge, will be studied within the frame of, the English philosopher who left a substantial influence particularly in the area of philosophy of knowledge, John Locke's philosophy. The essential objective in our thesis is firstly to grasp the approach of John Locke to the problem of truth; secondly to reveal the distinctions between his approach and conventional truth notion; finally to reveal the consistency between ideas as a criterion of true knowledge and to explain the role of subject and formation of knowledge within this framework. It would be difficult to detect any wrong knowledge or assumptions unless the truth of knowledge and its criteria were established. For this reason, we try to find out the deficiencies of concerned theories asserted by Locke, who played a significant role in the development of philosophy-science, while discussing the value of them.