Güvenlik teorileri bağlamında AB sınır yönetim sistemi
European Union border management system in the context of security theories
  1. Tez No: 481108
  2. Yazar: FATİH AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİRSEN HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Değişen güvenlik teorileri ışığında ülkeler arası karşılıklı güven anlayışına dayanan bir sınır yönetim sisteminde, Avrupa'da ne gibi müşterek çıkarlar belirlenebilir? Avrupa sınırlarının yönetiminde ne gibi yöntemler kullanmaktadır ve hangi enstrümanlardan faydalanmaktadır? Avrupa'nın sınır yönetiminde kullandığı metot ve tedbirler insan hakları açısından ne derece uygundur? AB kara sınırlarının yönetiminde, güvenlikleştirilmiş militarist yöntemler yerine ne gibi yöntemler kullanabilir? Sınırların yönetimindeki işbirliği“Birleşik Avrupa düşüncesine”katkı sağlayabilir mi? Tam tersi ifade ile“Birleşik Avrupa düşüncesi”Avrupa'da sınırların ortak yönetimine ne gibi katkılar sağlayabilir? Militarist yöntemler ile birlikte zaman zaman da daha soft tedbirler kullanan AB ülkelerinin sınır güvenlik ve yönetim metodları Ortadoğu üzerinden gelen sınır tehditlerini engelleyebilir mi? Gibi sorular bütünleşik bir Avrupa sınır yönetim sistemi sürdürmeyi hedefleyen Avrupa ülkelerini son derece meşgul etmektedir. Çalışma Avrupa sınır yönetim sistemini güvenlik teorileri açısından inceleyerek bu soruların cevaplarını aramaktadır.
Özet (Çeviri)
What common interests can be identified in Europe in a border management system based on mutual trust between countries in the light of changing security theories? What methods are used in the management of European borders and which instruments do they benefit from? How appropriate are the methods and measures used by European border management in terms of human rights? In the EU land border management, what methods can be used instead of securitized militarist methods? Can cooperation in the management of borders contribute to“the united Europe intellect”? On the contrary, what kind of contribution can be made to the joint management of the borders in“the United Europe Thought”in Europe? Can border security and management methods of EU countries using militaristic methods and sometimes even softer measures prevent border threats coming through the Middle East? Questions such as the European countries that intend to pursue an integrated European border management system are extremely busy. The study examines the European border management system in terms of security theories and looks for answers to these questions.