Panel zaman serilerinde yeni yaklaşımların karşılaştırmalı analizi ve bir uygulama
Analysis of new approaches in panel time series with comparison and an application
  1. Tez No: 481117
  2. Yazar: BARIŞ ERKAN YAZİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN SARIDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Panel veriler kullanılarak yapılan analizler, 2000'li yıllardan itibaren ekonometri literatüründe ciddi bir önem kazanmıştır. Çünkü ekonometrik sonuçlar elde etmek için kullanılan yatay kesit ve zaman serilerini kendi içinde barındıran panel veri yöntemi, hem birim hem de zaman boyutu ile seriyi ele almaktadır. Bu özelliğinden dolayı panel veri analizi birçok uygulama alanına konu olmaktadır. Literatürde ilk kez yapılan bu çalışmada, kırılmalı ve kırılmasız panel birim kök testleri ile G – 20 ülkeleri arasında doğalgaz tüketimi yakınsaması hipotezi test edilmiştir. Birinci kuşak birinci grup panel birim kök testleri ile yapılan analiz sonucunda LLC testi dışında diğer testlerde G – 20 ülkeleri arasında doğalgaz tüketiminin yakınsak olmadığı, ikinci grup panel birim kök testleri ile yapılan testlerde belli ülkelerin birbirine yakınsadığı, ikinci kuşak panel birim kök testine göre yakınsama hipotezinin geçerli olduğu ve yapısal kırılmalı panel birim kök testlerine göre de birçok ülkenin birbirine yakınsadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The analyses done by using panel data have gained importance in economy literature since the 2000s. This is because panel data management, containing in itself the horizontal section and time series used to obtain econometric results, deals with the series with its dimension of unit and time. Due to this feature of its, panel data analysis has become a subject for a lot of application fields. This study is the first study in the literature, tests the hypothesis of natural gas convergence among the G-20 countries with the panel data analysis with and without structural break unit roots tests. It has been concluded through the analysis done with the first-generation first-group panel unit root tests that natural gas consumption among the G-20 countries is not convergent in all the tests except for LLC test; it has, however, been concluded in the tests made with the second-group panel unit root tests that some countries converge each other, that hypothesis of convergence is valid according to the second-generation panel unit root test and that according to the structural (break panel) unit root tests a lot of countries converge each other.