Yeni medya, izleyici ve pazarlama iletişimi ekseninde Amerikan sinema endüstrisi ile Türk sinema endüstrisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of Turkish and American cinema industries within the scope of new media, audience and marketing communications
  1. Tez No: 481122
  2. Yazar: OZAN EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN AKKOR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Doğayı, insanı ve insan ilişkilerini anlatmanın en etkili yöntemlerden biri olan sinema, aynı zamanda diğer tüm sanat dallarını içinde birleştirebilen yapısıyla da keşfedildiği günden bu yana ilgi çekmektedir. Estetiği, etki alanı ve gücü nedeniyle tarih boyunca siyasi, kültürel ve ekonomik birimlerle karşılıklı etkileşim içinde bulunmuş olan sinemanın geleneksel özellikleri iki binli yılların gelişiyle birlikte daha çok sorgulanmaya başlanmıştır. Gelişen teknoloji, internet devrimiyle merkeze yerleşen sosyal medya ve dönüşen pazarlama iletişimi birçok alanda olduğu gibi sinema endüstrilerinde de etkilerini göstermektedir. Çalışmada hedeflenen Yeni Medya ve Bütünleşik Pazarlama İletişimi çağında Türk Sinema Endüstrisi'nin durumunu ortaya koyarak Amerikan Sinema Endüstrisi'yle kıyaslamak; yapım, dağıtım, gösterim ve teknoloji sorunları çerçevesinde çeşitli çözüm önerilerini tartışmaktır. Küresel sinemanın başat ticari gücü olan Amerikan Sinema Endüstrisi'nden örnek alınarak yerelleştirilebilecek 'kendi kendini finanse edebilme', 'teknoloji kullanımı' ve 'bütünleşik pazarlama iletişimi araçlarıyla dünyaya açılma' gibi olgular çalışma kapsamında incelenip tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cinema, one of the most effective ways of telling stories about nature, human and human relations, also attracts the attention of mankind for being capable of melting down all forms of art in its very core. With its aesthetics, scope and power, traditional characteristics of cinema is being questioned even more since the arrival of the new millennium. Technological improvements, rising social media usage with internet revolution and transformed integrated marketing communications approach also show their effects on cinema industries as well as other industries. This study aims to compare Turkish Cinema Industry with American Cinema Industry in the New Media and Integrated Marketing Communications age and discuss solution suggestions within the scope of production, distribution, exhibition and technology. The study also points out and discusses the main characteristics like self-sufficient financing capabilities, usage of technology and global integrated marketing communications that made American Cinema Industry a world leading industry.