Çok boyutlu ölçekleme ve kümeleme analizi yardımıyla sağlık göstergelerinin incelenmesi
Examination of health indicators with multidimensional scaling and clustering analysis
  1. Tez No: 481123
  2. Yazar: EKİN IŞILDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN YOLSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Sağlık Kurumları Yönetimi, İstatistik, Econometrics, Health Care Management, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflamsına (İBBS) göre belirlenen Düzey-2 bölgeleri seçilen sağlık göstergeleri açısından karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma çok değişkenli istatistiksel analiz yöntemlerinden çok boyutlu ölçekleme (ÇBÖ) ve kümeleme analizleri kullanılarak yapılmıştır. Böylece Düzey-2 bölgeleri arasında var olan benzerlik ve benzemezliklerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada ÇBÖ analizi olarak ALSCAL algoritmasından, kümeleme analizi olarak ise temelde hiyerarşik ve hiyerarşik olmayan yöntemler olmak üzere dört farklı kümeleme yönteminden yararlanılmıştır. Bölgelerin sağlık göstergeleri açısından incelenmesinden önce, her iki yöntemin teorik altyapıları ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Ayrıca bu iki yöntemde de kullanılan yakınlıklar ve standartlaştırma gibi temel kavramlara da çalışmanın birinci bölümünde yer verilmiştir. Sonuç olarak, bölgelerin her iki yöntemle sağlık göstergelerine göre çözümlemelerinin birbirini desteklediği ve bölgelerin yaklaşık olarak üç farklı grupta konumlandığı görülmüştür. İstanbul alt bölgesi özellikle sağlık personeli ve ekipman sayısı bakımından diğer bölgelerden ayrılmış ve tek başına bir grup oluşturmuştur. Aynı şekilde Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Van ve Ağrı alt bölgelerinin birbirine yakın konumlandığı ve özellikle BÖH, TDH ve KÖH gibi demografik değişkenler açısından diğer bölgelerden farklılaştığı sonuçuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the level-2 regions determined by the Statistical Region Units Classification were compared in terms of selected health indicators. The comparison was made using multidimensional scaling and clustering analyzes from multivariate statistical analysis methods. Thus, it is aimed to reveal similarities and dissimilarities between the level-2 regions. In addition, basic concepts such as proximity and standardization used in these two methods are given in the first chapter. In the study, ALSCAL algorithm was used as a multidimensional scaling analysis and four different clustering methods were used as clustering analysis, mainly hierarchical and non-hierarchical methods. Before the regions are examined in terms of health indicators, theoretical backgrounds of both methods have been discussed in a detailed manner. It has been seen that the solutions of the regions according to the health indicators in both methods support each other and the regions are located in approximately three different groups. In particular by the number of health personnel and equipment, the sub-region of Istanbul has been separated from other regions and has formed a group on its own.Similarly, the Southeastern Anatolia region, Van and Agrı sub-regions are located close to each other and differentiated from other regions in terms of demographic variables, especially infant mortality rate, total fertility rate and crude death rate.