Kentsel dönüşümde şehir markası ve hafızasının korunarak yarınlara taşınması (Kapalıçarşı Örneği)
Cherishing city brand and memory by protecting them during urban renewal process (Grandbazaar sample)
- Tez No: 481139
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Tarih, Public Administration, Sociology, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tezin amacı, deprem kuşağı üzerinde bulunan ülkemizde, kentsel yenileme kanun ve yönetmelikleriyle yaşam kalitesini korumaya/oluşturmaya çalışırken, şehir markalaşması yolunda şehir hafızasının korunmasına, canlandırılmasına dönük uygulamalardaki eksikliklerin incelenmesidir. Özellikle tarihi yapılarda mekânsal konfor amacıyla fiziksel onarımlar gerçekleştirilirken, şehir kimliğini koruma ve şehir markalaşmasını oluşturması açısından yetersiz kalındığı görülmüştür. Başta tarihi yarımadada olmak üzere, ülkemizde kültürel miras değeri taşıyan tüm eserlerin somut olduğu kadar soyut varlıkları da korunmalıdır. Tezde, kentsel yenileme kavramı ile şehir hafızası kavramı baştan tanımlanarak, marka kavramı ile ilişkilendirilmiştir. Kentsel yenileme projelerinde yapılan uygulamalardaki eksikliklere dikkat çekilmiş, şehrin hafızasının korunması için soyut olan tarihi ve kültürel mirasın yaşatılması gerektiği saptanmıştır. Tez kapsamında çarşı kavramı ele alınmış ve Kapalıçarşı'nın İstanbul içindeki maddi-manevi konumlandırılması, çarşının tarihçesiyle birlikte şehir için marka değeri ve hafıza boyutu ele alınmıştır. Kurulduğu günden bu yana, İstanbul'un markalarından biri olan Kapalıçarşı, şehrin tarihi kimliği ve hafızasını taşıma, bunu ziyaretçilerine yansıtma yönüyle oldukça zayıf kalmıştır. Kapalıçarşı esnafıyla yapılan görüşmelerden kesitlere ve çarşı hakkındaki farklı görüşlere yer verilerek bu yenileme projesine dahil edilebilecek noktalara temas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the deficiencies of the practices, in the scope of city branding, aiming the protection and the vitalization of city memory during the urban renewal process by laws and regulations to keep or establish the life quality in Turkey, an earthquake belt country. In particular, it has been observed that on historical buildings, the physical restoration projects, for the purpose of spatial comfort, are inadequate from the point of city branding and the protection of city's identity. Including first historical peninsula, all historical works, having cultural heritage values, must be protected not only by means of physical existence but also of their intangible beings. In the thesis, urban renewal concept and city memory concepts, by redefining, have been associated with brand concept. The deficiencies in the practices of urban renewal projects have been pointed and, for the protection of city memory, the necessity of cherishing the intangible historical and cultural heritages has been stated. In the scope of the thesis, the“bazaar”concept has been addressed and the Grand Bazaar's physical and cultural positioning in Istanbul and the bazaar's history have been examined from the point of city brand value and memory. The Grand Bazaar, one of the brand's of Istanbul since its opening, has been inefficient in terms of bearing city's historical identity and memory and reflecting them to visitors. Some points which can be included the related renewal project have been indicated by giving to the different thoughts about the bazaar and some interviews with the Grand Bazaar tradespeople.