M.ö. İkinci binyılda Kizzuwatna tarihi ve tarihi coğrafyası
History and historical geography of Kizzuwatna in the secondmillennium B.C.
  1. Tez No: 481149
  2. Yazar: TOLGA PELVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KONYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Anadolu'nun güneyinde, yaklaşık olarak Çukurova Bölgesi'nde yer alan Kizzuwatna Bölgesi ve bu bölgede yer alan Kizzuwatna Devleti, bulunduğu coğrafi konum sebebiyle dönemin önemli güçleri olan Mittani ve Hitit Devletlerinin ilgi sahası içindedir. Kizzuwatna'nın henüz yazılı bir arşivi bulunmadığından, Kizzuwatna hakkında ki bilgilere Hitit, Mısır ve Alalah arşivlerinden ulaşılmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Kizzuwatna hakkında doğrudan ve dolaylı olarak bilgi veren kaynaklar toplanıp Kizzuwatna sözcüğünün etimolojik kökeni incelenmiştir. İkinci bölümde ise, Hitit, Alalah ve Mısır kaynaklarından yola çıkılarak Kizzuwatna Devleti'nin siyasi tarihi incelenmiştir. Çalışmada, Kizzuwatna Devleti'nin Hitit Devleti ile yaptığı altı antlaşma ve Alalah Krallığı ile yaptığı bir antlaşma incelenip Kizzuwatna'nın bağımsız bir devletken izlediği politika ortaya konmuştur. Kizzuwatna'nın Hitit hâkimiyetine girmesi sonrasında daHitit kültür tarihinde oynadığı rol ele alınmıştır. Çalışmanın tarihi rekonstrüksiyonu yapılırken, Hititçe metinlerin transkripsiyonuna ve çevirisine, Akkadça metinlerin ise yalnız çevirilerine yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Kizzuwatna'nın yaklaşık olarak yer aldığı Çukurova coğrafyası da incelenmiş ve yazılı kaynaklardan yola çıkılarak Kizzuwatna'da yer aldığı bilinen, lokalizasyon yapılma ihtimali daha yüksek olan bazı kentler incelenip bölgenin sınırları yaklaşık olarak çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kizzuwatna Region located inside Çukurova Region, in the south of Anatolia, and Kizzuwatna State located in this region are in the interest of Mittani and Hittite States, which are important forces of the period due to its geographical location. Since Kizzuwatna has not yet had a written archive, information about Kizzuwatna is available from the archives of Hittite, Egypt and Alalah. In the first part of this thesis, the sources giving information directly and indirectly about Kizzuwatna were gathered and the etymological roots of the word Kizzuwatna were examined. In the second part of the thesis, the political history of the Kizzuwatna State was investigatedthrough the Hittite, Alalah and Egyptian sources.In this study, Kizzuwatna State's six treaties with the Hittite State and a treaty with the Kingdom of Alalah were examined and Kizzuwatna's policy was followed as an independent state. After Kizzuwatna entered under the Hittite dominance, the role he played in the history of Hittite culture was taken up. While the historical framework of the thesis was drawn, Hittite texts were included in the transcription and translation, and Akkadian texts were translated only.In the third part of the thesis, the geography of Çukurova, where Kizzuwatna is approximately located, was examined and the boundaries of the region were drawn approximately by examining some of the cities with high probability of localization known to be located in Kizzuwatna with the help of written sources.