Rıchard Rorty'de dil ve anlamın olumsallığı
Contingency of language and meaning on Richard Rorty
- Tez No: 481148
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Richard Rorty, yirminci yüzyıl Amerikan felsefesinin en önemli isimlerinden birisidir. Bu çalışma öncelikle Rorty düşüncesinin genel hatlarını onun epistemoloji merkezli felsefe eleştirisi, etik düşüncesi, hakikat nosyonu eleştirisi ve pragmatist tavrını ele alarak vermeyi dener. Bu bağlamda felsefe ve bilim tarihi boyunca, kesin hakikatlermiş gibi görünen fikirlerin keşfedilmekten çok icat edilmiş olduğunu ve bu fikirlerin olumsallığını göstermeye çalışır. Çalışmanın nihai amacı onun felsefi yaklaşımındaki olumsal anlayışın dil ve anlamın olumsallığı ile ilişkisini irdelemek ve Rorty'nin dil ve anlamın olumsallığı düşüncesinin dayanaklarını belirleyebilmektir. Bu kapsamda çalışma, Wittgenstein ve dil oyunları, Kuhn ve paradigma, klasik Amerikan pragmatistleri gibi isim ve başlıklarla dilin olumsallığının Rortyci görünüşünü ortaya çıkarmaya çalışır.
Özet (Çeviri)
Richard Rorty is one of the most important name of American philosophy of twentieth century. This study, firstly, to try to give Rorty thought in general terms by tackling his criticism of epistemology centered philosophy, his opinion on ethics, his criticism of notion of truth and his pragmatist attitude. In this connection, it attempts to show that the ideas which seem as certain truths throughout the history of philosophy and science are been invented rather than they been discovered and to show that contingency of these ideas. The final goal of study is examining the relationship between contingent understanding of Rorty's philosophical approach and contingency of language and meaning and to able to identify the basis of his idea of contingency of language and meaning. Within this framework, study attempts to find out the Rortyian view of contingency of language by the names and topics as Wittgenstein and language games, Kuhn and paradigma, classical American pragmatists.