Çoklu zeka kuramının yabancı dil olarak Türkçe ders kitaplarında incelenmesi ve değerlendirilmesi
Analysing and evaluating the multiple intelligences theory in Turkish as a foreign language coursebooks
  1. Tez No: 481155
  2. Yazar: NURHAN ÇÖKMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FATİH ULUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Her birey biriciktir. Bu nedenle öğrenme ihtiyaçları ve öğrenme türleri çeşitlilik göstermektedir. Howard Gardner'in Çoklu Zekâ Kuramı da tam bu nedenle ortaya atıldığı günden beri ilgi görmüştür. Yabancı dil öğretiminde de benimsenen bu kuram öğrenci merkezli bir eğitime dayanmaktadır. Her bireyin farklı zekâ alanlarına sahip olduğu ve bazılarının geliştirilebileceği görüşünü savunmaktadır. Öğrenenlerin ilgilerini çekebilmek ve daha iyi öğrenebilmelerini sağlamak amacıyla çeşitli etkinliklerle bu zekâ alanları geliştirilmelidir. Bu çalışmanın amacı da Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi alanında hazırlanmış ders kitaplarını Çoklu Zekâ Kuramı açısından incelemek ve değerlendirmektir. Değerlendirme sonucunda az veya hiç kullanılmamış zekâ alanlarını geliştirmeye yönelik farklı etkinlik önerileri sunulmuştur. Ders kitaplarında yer alan etkinlikleri uyarlayarak farklı zekâ türlerini etkinleştirmeye yönelik örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Each individual is unique. Therefore, the needs and learning styles of students vary. For this reason, Howard Gardner's theory of Multiple Intelligences has drawn great interest since it emerged. This theory, which has also been used in foreign language teaching, is based on student-centered education. It supports the view that every person has different intelligence types and that it is possible to develop each of them. In order to arouse learners' interest and help them to learn more effectively, these intelligence types should be developed. The purpose of this study is to analyse and evaluate the coursebooks used to teach Turkish as a foreign language in the light of the Multiple Intelligences Theory. After the evaluation of the activities, some suggestions were made to develop the intelligence types which were not found or not used sufficiently in the coursebooks. Some activities were adapted to activate the neglected intelligence types.