Hastane örgütlenmesinde organizasyon şemasının önemi ve kullanımı
The importance and usage of organization chart in hospital organization
- Tez No: 481154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA SÖYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Hastane organizasyon şeması üzerine yapılan literatür taramaları ve incelemelerde bu konu üzerinde bir çalışma bulunmadığı ve Türkiye'de organizasyon şemaları açısından kamuda ve özel sektörde bir standart olmadığı görülmüştür. Bu araştırma hastane organizasyon şemaları üstüne yapılan ilk çalışma niteliği taşımaktadır. Çalışmanın amacı, hastane örgütlenmesinde hastanelerin organizasyon şemalarının öneminin açıklanması ve kullanım yollarının bilimsel olarak ifade edilmesidir. Araştırma kesitsel tanımlayıcı bir araştırmadır. Beş (5) uzman öğretim üyesiyle yüz yüze görüşmeler yapılmış ve görüşleri doğrultusunda bir Hastane Organizasyon Şemalarını Değerlendirme Formu geliştirilmiştir. Form kapsamında Marmara Bölgesi'ndeki özel sektöre ait hastane organizasyon şemaları değerlendirilmiş ve hastanelerin kurumsal web sayfalarındaki içerik özellikleri incelenerek sonuca gidilmiştir. Araştırmada hastane organizasyon şemalarının örgütsel önemi üzerinde durulmuş ve doğru, etkili çizim yolları açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda hastaneler için organizasyon şeması model önerisi geliştirilmiştir. Araştırmanın bundan sonra bu konuda yapılacak olan çalışmalara bir kaynak teşkil edebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Literature reviews and studies on the hospital organization chart show that there is no study on this subject and that there is no standard in the public and private sector in terms of organizational schemes in Turkey This research is the first study of hospital organization charts. The aim of the study is to explain the principles of organizational charts of hospitals in hospital organization and to scientifically express ways of using them. The study is a cross-sectional descriptive study. Face-to-face interviews were conducted with five (5) specialist faculty members and a Hospital Organization Charts Evaluation Form was developed in line with their views. The hospitals which are belong to the private sector in Marmara Region are evaluated in the scope of the form and the content features of the hospitals institutional web pages are examined for the result. In the research, organizational importance of hospital organization chart is emphasized and accurate and effective ways of drawing are explained. In this context, the organizational chart model for hospitals was developed. It is thought that the research can then be used as a resource for this work.