Learning through experience: The limitations of a consociational solution to the Cyprus issue
Tecrübe ile öğrenme: Kıbrıs sorununa ilişkin oydaşmacı çözümdeki engeller
  1. Tez No: 481173
  2. Yazar: KARTAL BATUHAN OLKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUKİYE EBRU İLTER AKARÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez, oydaşmacı demokrasi kavramını inceleyerek Kıbrıs'ta uygulanmak istenen bu modelin başarısız olma sebeplerine odaklanmaktadır. Oydaşmacı model, Arend Lijphart tarafından aynı ülke içerisinde yaşayan bölünmüş toplumların derin ayrılıklarını gidermek için kapsamlı bir çözüm olarak sunulmasına rağmen, Kıbrıs'ta 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası ve 2004 Annan Planı ile uygulanmak istenmiş fakat adadaki Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum topluluklarını siyasi olarak birleştirme noktasında başarısız olmuştu. Buradan hareketle bu çalışma, modelin uygulanmak istendiği diğer örnekler olan Avusturya, İsviçre, Bosna Hersek ve Lübnan'ı da derinlemesine incelemektedir. İlgili vakaların anayasalarından derlenen veriler, modelin eksik bileşenlerini belirlemek için önemli bir rol oynadı. Detaylıca yapılan literatür taramasında derin ayrılıklara sahip toplumlar için sürdürebilir kapsamlı bir çözüm olarak sunulan oydaşmacı model incelendi. Nihai olarak, Kıbrıs'ın başarısızlığına paralel olarak bu dört vaka, Lijphart'ın önerdiği oydaşmacı modelin uygun koşullar yerine getirilmediği takdirde en iyi yazılı anayasa ile dahi başarısız olabileceğini savunuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the notion of consociationalism and also focuses on the reasons why the consociational model failed in Cyprus. The literature on the consociational model is explored. While Arend Lijphart's consociational democracy model offered a comprehensive solution for deeply divided societies, efforts to implement the Lijphart's model with the 1960 Constitution of the Republic of Cyprus and the Annan Plan in 2004 failed to unite the two communities on the island. In this study; in-depth case studies of Austria, Switzerland, Bosnia and Herzegovina, and Lebanon are also conducted with a focus on the factors that lead to the failure and success of the consociational model. The study attempts to identify the missing components of the model in the case of Cyprus by comparing the constitutions of the four countries chosen as case studies. The four case studies show that even a well-written constitution can culminate in failure if favourable conditions of consociationalism are not met.