Açık ve uzaktan öğrenmede kişisel öğrenme ortamının yabancı dil olarak İngilizce öğreniminde kullanımı
Utilizing the personal learning environment for English as a foreign language within the scope of open and distance learning
- Tez No: 494216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
İnternetin akademik alandaki varlığına koşut olarak Kişisel Öğrenme Ortamları, bireysel öğrenmenin kişisel boyutta yapılandırılmasına, planlanmasına ve paylaşılmasına izin veren platformlar haline gelmişlerdir. Web 2. 0 araçlarıyla desenlenen bu ortamlar uzaktan öğrenenler tarafından bilginin öğrenme gereksinimlerine yönelik olarak seçildiği, saklandığı, işlendiği ve diğer öğrenenlerle paylaşıldığı alanlar olarak nitelendirilebilir. Birleştirilmiş ortamlar olarak bireysel öğrenmede büyük bir etkiye sahip olduğu düşünülen Kişisel Öğrenme Ortamı, kişiselleştirilmiş izlencelerin tasarımına izin veren ve çevrimiçi katılımı destekleyen ağsal yapısıyla Açık ve Uzaktan Öğrenmeyi desteklemektedir. Buna ek olarak, yabancı dil öğrenimi, özellikle uzaktan öğrenen bireyler için edinilmesi gerekli bir beceridir. Finansal ve zaman içerikli sınırlamalar nedeniyle, öğrenimlerini kampüs dışında gerçekleştirmek zorunda kalan yetişkin öğrenenler, sürekli gelişim gösteren Web 2.0 araçları sayesinde kendi Kişisel Öğrenme Ortamlarını dil öğrenmeye yönelik olarak düzenleyebilirler. Dil öğrenimi, Açık ve Uzaktan Öğrenme bağlamında değerlendirildiğinde bu çalışmanın odak noktaları, kampüs dışında eğitim gören uzaktan öğrenenlerin yabancı dil olarak İngilizce öğrenmelerine yönelik olarak kendi oluşturdukları Kişisel Öğrenme Ortamlarını incelemeyi, öğrenenlerin yaşam boyu kişisel gelişimlerini ve bireysel üretkenliklerini değerlendirmeyi ve gelecek çalışmalara katkısı olması açısından Kişisel Öğrenme Ortamlarına ilişkin bir tasarım çerçevesi önerisinde bulunmayı içermektedir. Öğreticinin aktif rehberlik rolünü üstlendiği bu çalışmada, kampüs dışında eğitim gören uzaktan öğrenenlerin Kişisel Öğrenme Ortamında gerekli gördükleri özelliklerin neler olduğu, ortamın nasıl tasarlanması gerektiği ve ortamın İngilizce öğreniminde kullanılmasına yarayacak bütünsel bir sistemin oluşturulmasına yönelik öğrenen görüşlerinin neler olduğu değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler, tasarım tabanlı araştırmanın beş döngüsü olan Analiz, Tasarım, Geliştirme, Uygulama ve Değerlendirme aşamaları çerçevesinde yapılmıştır. Analiz aşamasında, Kişisel Öğrenme Ortamının sahip olması gerekli özelliklere ulaşılmaya çalışılarak birinci araştırma sorusuna, uygulama aşamasında öğrenenlerin Kişisel Öğrenme Ortamlarını nasıl tasarlanması gerektiği yönünde elde edilen bulgular ile ikinci araştırma sorusuna ve son olarak İngilizce öğrenmede kullanılacak bütüncül bir sistem oluşturmak için öğrencilerin görüşleri ile üçüncü araştırma sorusuna yanıt sağlanmıştır. Tasarım tabanlı araştırma sürecinde nitel veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Araştırma sorularına bağlı olarak ulaşılan verilere göre, her bir öğrenen diğer bir öğrenenden farklı öğrenme deneyimine sahiptir ve bu yüzden Kişisel Öğrenme Ortamı kişiye özgü olmalıdır.
Özet (Çeviri)
With the advent of internet in academic areas, Personal Learning Environments have become tools which enable personal learning to be planned and shared. These environments, designed upon Web 2.0 tools, can be regarded as the platforms through which distance learners choose, keep, work on and share information with others according to their learning needs. Personal Learning Environments considered to have a huge impact on personal learning as combined platforms, support Distance Education with its unique form that allows designing personalized syllabi and online participation within a networked structure. Moreover, foreign language learning is a necessary skill especially for distant learners. Adult learners who have to learn out of campus due to financial restrictions or time limitations can organize their own Personal Learning Environments for foreign language learning through Web 2.0 tools which are constantly being developed. When language learning is evaluated within the scope of Open and Distance Learning, the focus of this dissertation includes exploring Personal Learning Environments for learning English as a foreign language, interpreting lifelong self-improvement of learners and productivity, and proposing a framework for a sample Personal Learning Environment that could also be used for future studies. This study, in which the tutor takes an active guiding role, assesses what the learning outcomes are for distant learners who are studying off-campus within a Personal Learning Environment, what they need, how the environment should be designed and how to create a holistic system that will help the environment to be used for English learning. All those evaluations were carried out within the framework of five cycles of design-based research namely Analysis, Design, Development, Implementation and Evaluation. In the Analysis phase, the first research question related to the characteristics of a Personal Learning Environment was tried to be explained, in the Design phase, the findings in relation with the second research question reagrding how learners' Personal Learning Environments should be designed were collected and finally third research question was answered with the opinions of distant learners in order to create a holistic system that will be used in learning English. Qualitative data were collected and analyzed during the design-based research process. Depending on the research findings, each learner has a different learning experience from the other learner and therefore the Personal Learning Environment must be unique for each individual.