Examining the relationship of education and movement through walkable learning processes of k12 campus schools: The case of Ankara Zafer College
Eğitim ve yürüme ilişkisinin k12 kampüs okullarının yürünebilir öğrenme süreçleri üzerinden incelenmesi:Ankara Zafer Koleji örneği
- Tez No: 833607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL İLKAY ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kültürel, tarihi ve coğrafi bağlamlara bağlı olarak değişen eğitim düşüncesi, öğrencileri yetişkin yaşamına hazırlamak amacıyla okullar aracılığıyla kurumsallaştırılmıştır. Avrupa modeli incelenerek mevcut Türk Eğitim Sistemi kapsamında kullanılan K12 Eğitim Sistemi, öğrencilerin akademik, sosyal ve duygusal gelişimlerini desteklemeyi amaçlamaktadır. Ancak Türkiye'nin K12 eğitim prosedürleri, özellikle belirli yaş gruplarının kinestetik öğrenme gereksinimleri açısından okul çapında kapsamlı çalışmalar yürütmek konusunda yetersiz kalıyor. Sınıf ortamında sabitlenen eğitim prosedürlerinin öğrenci hareketlerine getirdiği kısıtlamalar, hareket yoluyla elde edilebilecek öğrenme süreçlerini engellemektedir. Zafer Koleji Kampüsü, öğrencilerin kendi aralarında, kendi bedenleriyle ve çevresel etkileşim yoluyla deneyimlemelerine ve gözlemlemelerine bağlı olarak geliştirdikleri öğrenim süreçlerine olanak tanıyan sınıflar arası mekanları nedeniyle bu tez için örnek vaka araştırması olarak seçilmiştir. Zafer Koleji'ni örnek olay olarak ele alan ve okul ortamını tüm canlılar için en temel fiziksel eylem olan yürüme üzerinden inceleyen bu inceleme, mükemmel bir eğitim ortamı için kavramsal kelimeler sağlar. Sonuç olarak kampüsün mekânsal nitelikleri, okulun programı ve öğrencilerin hareketi, yürüyüş/hareket temelli öğrenme alanı tasarımına yönelik bir çerçeve önermek amacıyla bir tasarım matrisinde örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
The idea of education, which varies depending on cultural, historical, and geographic contexts, has been institutionalized through schools in order to prepare students for adult life. The K12 Education System, used under the current Turkish Education System after studying the European model, strives to support students' academic, social, and emotional growth. However, Turkey's K12 educational procedures fall far too short of conducting comprehensive school-wide studies, especially in the sense of kinesthetic learning necessities of specific age groups. The limitations on student movement caused by educational procedures that are fixed in the classroom environment hinder the benefits that can be achieved through movement. Zafer College Campus is chosen as a case study for this thesis as a result of its in-between spaces of classrooms which enable students to experience and observe other methods of learning among themselves, by their own bodies and through environmental interaction. This examination, which explores Zafer College as a case study and analyzes the school environment through walking, which is the most fundamental physical action for all living things, provides conceptual words for the perfect educational environment. As a result the spatial qualities of the campus, the program of the school and students' movement are overlapped in a design matrix in order to propose a framework for walking / movement-based learning space design.