'Kullanıcı' kavramı ile karşılaşma: Hukuka bir izdüşüm araştırması
Confrontation with 'the user' concept: A research on its projection to law
- Tez No: 481178
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLER TAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, İletişim Bilimleri, Law, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Günümüzde, insan çevresinin ağsı kapsayıcılığının etkileri giderek daha fazla hissedilir olmasına rağmen, ağsı kapsayıcılığın bir araç değil bir çevre olduğu üzerinde uzlaşıdan bahsedilemez. Kapsayıcı genel ağ çevresinde, hız ve insan ilişkisinin hukuk birikimi açısından belirsizlik yarattığını gözlemlemek, çevrenin varlığı üzerine yeni kavrayışı gerektirdiği kadar, insan nitelendirmesinin içinde bulunduğu dönüşümü de açıklayabilmeyi gerektirir. Bu dönüşümün en güçlü yansıması olan“kullanıcı”kavramını, dolayısıyla“kullanıcılaş(tırıl)mayı”anlayabilmek, yalnızca çevrenin ağsı kapsayıcılığına artan farkındalığın takibi ile mümkün olmaz. Ağsı kapsayıcılıkta insan başka,“kullanıcı”başkadır ve“kullanıcı”kavramı ardındaki örgüyü anlayabilmek, eleştirel yolculuğu gerektirir. Bu çalışma böyle bir yolculukta, hukuk birikimi açısından önemli kesişme noktalarına rastlayabilmek amacı çerçevesinde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As of 2017, although the impacts of reticular coverage of human environment are increasingly sensible, there is no consensus that the reticular coverage is not a tool but an environment. Within the frame of inclusive net, observing that the speed and the human relation create tension in terms of legal accumulation requires not only understanding commensurately the necessity of new conception of environment, but it requires also the ability to explain the transformation of human definition. Understanding the concept of -user-, which is the strongest reflection of this transformation, therefore -userization-, is not possible only with following the awareness of reticular coverage. In reticular existance, human is one thing, -user- is another and to understand of grid behind -user- concept requires following the critical thinking path. This study was prepared in such a journey in order to be able to meet important intersections in terms of legal accumulation.