Hükümlülerin topluma kazandırılmasında denetimli serbestliğin işlevselliği Bingöl ili
The role of control freedom for reintegration of prisoners for society
  1. Tez No: 481190
  2. Yazar: MUSTAFA BURAKGAZİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEYMAN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Denetimli Serbestlik Sisteminin Bingöl İlinde uygulanabilirliği ile kurumda rehberlik faaliyetlerine zorunlu olarak dâhil edilen veya mahkemece tedbir verilmiş, yükümlülük altına alınmış hükümlüler arasında maksimum çeşitlilikte temsiliyet sağlanarak denetimli serbestlik hükümlülerin muhtemel sorunsalları ve sosyolojik betimlemesinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu çalışmamızda nitel araştırma yöntemi, derinlemesine görüşme tekniği, yapılandırılmış görüşme formu uygulanmış olup ayrıca alan araştırması sırasında gözlem ve tespitlerden istifade edilmiştir. Yine elde edilen verilerin analizi sırasında nitel veri yöntemlerinden biri olan betimsel analiz kullanılmıştır. Örneklem grubundan elde edilen bazı veriler ışığında suç işleme ve suça bulaşma hızı ile yaş, cinsiyet, medeni durum oranında geçici bir yakınlık olduğu, eğitim durumunun ise suça bulaşma oranını etkilediği tespit edilmiştir. Hükümlülerin tamamına yakını, cezaevinde olmaktansa denetimli serbestlik kapsamında sosyal yaşam içinde yer almayı tercih ettiği gözlemlenmiştir. Denetimli serbestliğin, tutuklu ve hükümlülerin; ıslah edilmesi, iyileştirilmesi ve sapma davranışı konusunda rehabilite edilmesi açısından daha başarılı olmasının yanı sıra, kamu kaynaklarının verimliliği ve tasarrufu noktasında da daha etkin sonuçlar elde ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Control Freedom is how can use Bingöl city which is the aim of this thesis. Also other purpose of this thesis shows up some participants who must be attent this work they trial by the court. And this thesis shows up another convict who one trial by the court since past times. This thesis includes social problems and these social problems appear with sociology. We use qualitative research method and in depth interview technigue. Also we use some abservation and detection. According to same working, commiting a crime, age and gender and marial status are arelating with each ather. Convicts are wanting to be under control of Control Freedom. They don't want to go in prison. We can say, control freeedom is causing to the heal same convicts for society. Control Freedom has been success and Control Fereedom achieves good results for other public institution.