Managment of the environment and its impact on the tourisum sector a comparative study between the province Van and province of Sulaymaniyah
Çevre yönetimi ve çevre yönetiminin turizm sektörü üzerindeki etkisi: Van (Türkiye) ve Süleymaniye (Kuzey Irak) illeri arasında karşılaştırmalı bir araştırma
  1. Tez No: 481194
  2. Yazar: WAHAB HASIB MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP BAYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Çevre insanlık için Nuh'un gemisidir. Eğer o gemi batarsa bizi kurtaracak başka bir gemi kalmaz. Buradan herkes o geminin yakıtı olarak çevre yönetiminin çevre için önemini fark etmelidir. Daha iyi bir çevre yönetimi insanlık için ne kadar çok çeşitlilik sağladığı ve turizmin gösterdiği güzellik ve ihtişamla, ve bu iki değişkenin birlikteliğiyle insanların yaratıcılıkları artar, insanlar rahat ve huzurlu yaşarlar. Araştırmanın amacı, çevrenin önemini tanımlamak, onun idaresini ve temel bir kaynak olarak turizm ile olan güçlü ilişkisini göstermektir. Bu çalışmada araştırmacı, taslak halindeki iki ana hipotezi ile çalışma ile ilgili tüm yönlerini kapsayan bir dizi soru sundu, betimsel ve analitik yaklaşımla veri toplma aracının bir anahtarı olarak bir anket listesi kullandı. Araştırmada konuyla ilgili görüşleri öğrenmek amacıyla bu tür verileri işlemek için istatistiksel analiz programı SPSS 24 sürümü kullanıldı. Ayrıca araştırma gerçeklerini farklı görüş ve yönelimler yoluyla doyurmak için çevre ve turizm yetkili ve otoriteleriyle bir dizi röportaja yapıldı. Çalışmanın sağladığı en önemli sonuçlar 1. Çevre sorunu tüm canlıları tehdit eden küresel bir sorun haline geldi ve çevrenin korunması için çalışmak herkesin sorumluluğundadır. 2. Kürdistan Bölgesinde çevre kirli ve yıpranmış durumdadır. Bunun nedeni; etkili yönetim eksikliği, insanlar ve yetkili makamlar arasında işbirliği eksikliği, çevreyi kirlilikten korumak için gerekli olan kültürel duyarlılık eksikliğidir ki bunların hepsi turizm sektörünü etkiliyor ve turistik bölgelere olan rağbeti azaltıyor. 3. Turizm de petrol ve doğalgaz gibi milli bir kaynak olmasına rağmen turizme olan ilgi eksikliği nedeniyle, turizm endüstrisi toplam gelirin % 11'ini oluşturmuştur. 4. Süleymaniye ilinde özellikle de Qaladza ve Rania ilçelerinde keşfedilmemiş birçok turistik yer mevcuttur. Çalışmayla sunulan en önemli öneriler 1. Okullarda ta birinci kademeden başlayarak orta kademe ve ikinci kademeye kadar çevre eğitimi ve okullaşma ilgisi, sizi ünversite aşamasına kadar ulaştıracaktır. Çünkü eğitim yoluyla çevresel farkındalık, çevreyi korumanın temel taşlarından biridir. 2. Atıkları tekrar kullanmak ve faydalanıcının maddi veya yenilenebilir enerjisine dönüştürmesi, atıkların bir kez daha kullanılması konusunda Van ilinin deneyiminden faydalanabilir. 3. Petrol ve gaz sektörüne alternatif olarak turizm sektörünün ilerlemesi ve gelişmesine çalışmak için Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri deneyimlerinden yararlanabilir. 4. Yabancı sermayeyi teşvik etmek için kanun çıkartmak, Kürdistan Bölgesi'nde turizm sektörüne yatırım ve özel sektörü teşvik etmek, Kürdistan Bölgesini ziyaret etmeleri için turistlere yardımcı olmak.
Özet (Çeviri)
The environment for humanity as Noah's ship, if that ship sank there is no other ship to save us, From here everyone should realize the importance of the environment, and management of the environment as a fuel for that ship, the better the management of the environment, the more diverse its bid for humanity, and tourism is to show the beauty and splendor of the environment and through the mixing of these two variables, People see raised creator and feels reassured and live in peace. The aim of the study is to identify the importance of the environment, its management and its strong relationship with tourism, because the environment is the main source of tourism. The researcher presented two main hypotheses drafted and a set of question to cover all aspects related to the study and Use descriptive and analytical approach and adopted a list of the questionnaire as a key tool for data collection, to learn their views, it was the use of statistical analysis program (SPSS) version 24 for processing such data In addition to a number of interviews with authorities and officials of the environment and tourism, to saturate the research facts through different opinions and orientations. The most important results provided by the study 1. The problem of the environment has become a global problem threatening all living beings and work for the protection of the environment is everyone's responsibility. 2. Environment in the Kurdistan Region is polluted and tired; this is due to lack of efficient management and lack of cooperation between the population and the competent authorities and the lack of culture required to protect the environment of the population all of this affects the tourism sector and reduce the attraction of tourists to the tourist areas. 3. Lack of interest in tourism required and a source of national income with other resources such as oil and gas, while the tourism industry has become a (11%) of global income. 4. There are many undiscovered tourist places in Sulaymaniyah province, especially in the districts of Qaladza and Rania. The most important recommendations made by the study 1. Interest in environmental education and schooling in schools so starting from the primary stage through the intermediate stages and secondary until you reach the university stage. Because environmental awareness through education is one of the cornerstones of environmental protection 2. Reuse the waste and convert it to the beneficiary's material or renewable energy, in the use of waste once again can benefit from the experience of Van Province 3. To work towards the advancement and progress of the tourism sector as an alternative to the oil and gas sector it can benefit from the experience of the State of Turkey and the United Arab Emirates. 4. Issuing the law to encourage foreign capital investment in the tourism sector in the Kurdistan Region and encourage the private sector and to help the tourists to enter the Kurdistan region.