Fenâyî Divanı Sözlüğü [Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük
Diwan of Fenayi (Concordance and functional dictionary)
- Tez No: 481195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 581
Özet
Bu çalışma Fenâyî Divanı'nın söz varlığının sözlüğüdür. Söz konusu bu sözlük Fenâyî Divanı'nın hem bağlamlı dizinini hem de işlevsel hâle getirilmiş sözlüğünü içermektedir. Bağlamlı dizin kısmı, dizinlenen beyitlerin aralarına girilerek ayıklanması ve düzenlenmesi ile oluşturulmuştur. Bununla birlikte düzenlenmiş sözcüklere madde başı ve sıklık sayısı da eklenmiştir. İslevsel sözlük aşamasında ise sözcüğün kullanıldığı yere göre değişen anlamlar tespit edilmiştir. Bunun için bütün sözcükler tek tek ele alınarak anlamlandırılmıştır. Ayrıca bu tezle Celvetî tarikatına mensup olan şairin, şiirinde kullandığı tasavvufi kavramlara yüklediği anlamlar, tasavvuf çevrelerinin farklı şekilde anlamlandırdığı belli ayet ve hadisler de tespit edilmiştir. Böylece Fenâyî'nin şiir dilini oluşturan dil ögeleri ortaya çıkarılarak kolayca kullanılır hâle getirilmiştir. Bunun şairle ilgili yapılacak farklı çalışmalar için önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This work is about Diwan of Fenâyî and its vocabulary. Aforementioned dictionary includes both concordance and vocabulary. Concordance section consists analysis and edited couplets. Besides, lexical entries and frequency count added to edited words. in functional dictionary section, meanings depending on context were shown. Therefore ali words are analyzed one by one. Furthermore, in the works of Jalwati order poet, sufıstic concepted words and differently interpreted certain verses of Koran and hadiths by sufists were located with this thesis. Thus, Fenâyî's poetical style and his terminology were revealed and became easily usable. it is thought that this work will be important for other works about the poet.