Fenayi Divanı'nda dini ve tasavvufi motifler
Religious and miystcal patterns in Fenayi's poetry
- Tez No: 101763
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRETTİN RAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ FENÂYÎ DİVANINDA DİNÎ VE TASAVVUFÎ MOTİFLER Türkan KARAHAN Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2001 Danışman : Doç.Dr.Hayrettin RAYMAN FenâyÇ yeteri kadar tanınmamaktadır. Onu bütün yönleriyle edebiyatımıza kazandırmak gerekir. Fenayİ 17. y y. da yetişmiş bir şairdir. Şiirlerinde din ve tasavvuf konuları yer alır. Bu konu ile ilgili görüşlerini ayet ve hadislerle doğrulamıştır. Esas adı Cennet Mehmet Efendidir. Büyük bir mutasavvıftır. Fenayi hakkında pek fâzla bilgi yoktur; fakat devrinde büyük nüfuz sahibi olduğu bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
... 111 ABSTRACT RELIGIOUS AND MIYSTCAL PATTERNS IN FENAYI'S POETRY Türkân KARAHAN Turkish Language And Literature Departmant Afyon Kocatepe Üniversty Social Scıenses Enstıtües, May 2001 Counselor : Doç.Dr.Hayrettin RAYMAN Fenayı have to be acquired to the Turkish literature. Fenayi İs a poet who was grown up in the seventeenth century. In his poemf there are religious and mystical subjects. He had confir med his viewf abaut this sabjects with the ayets and hadises. He is a great sufi. His real name is Cennet Mehmet Efendi. There is not much information abaut him but it is known that he had a great influence duruing his periot