Fenayi Divanı (metin-muhteva-tahlil)
Diwan of Fanayi
- Tez No: 112891
- Danışmanlar: PROF.DR. H. İBRAHİM ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 529
Özet
ÖZET XVI. yüzyılın ikinci yansı ile XVII. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış olan Fenâyî Cennet Efendi (1577-1665)' nin hayatta bulunduğu yıllar, Osmanlı'nın gerileme dönemine rastlamaktadır. XVII. yüzyıl, edebî ve tasavvufi açıdan zengin ve renkli bir dönemdir. Asıl adı Mehmet'tir. Cennet Efendi olarak da bilinir. Şiirlerinde Fenâyî mahlasını kullanmıştır. Tahminen 1577 yılında İstanbul Tophane'de doğmuştur. Celveti tarikatı şeyhlerindendir. 12 Ocak 1665 tarihinde Üsküdar'da ölmüştür. Mezarı Üsküdar'dadır. Fenâyî celvetî tarikatına mensup önemli mutasavvıf şairlerden biridir. Tecelliyât isimli küçük bir risalesi ile Divan'ı bulunan Fenâyî' nin, incelemeye esas aldığımız eseri Divan'ıdır. Yaptığımız inceleme, Fenâyî' nin yaşadığı dönemin siyasi ve edebi çerçevesinin ele alındığı bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Fenâyî'nin hayatı, tarikatı, edebî şahsiyeti, eserleri ve Divanı üzerinde durulmuştur İkinci bölümde, Fenâyî Divanı'ndaki din ve tasavvuf konulan, mutasavvıf şairlerle ilgili son zamanlarda yapılan çeşitli araştırmalar da gözden geçirilerek, incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise,“Cemiyet ve Tabiat”başlığı ile, bu başlık altına giren diğer bazı konulara açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Bunlar içerik itibariyle tamamen din ve tasavvuftan ayrı ve uzak bir mahiyette değildirler. Fenâyî'nin hemen her mısraında bir şekilde din ve tasavvuf yer almaktadır. Dördüncü ve son bölümde, Fenâyî Divanı'nın edisyon kritikli metni verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ı Fanâyî has lived between the second half of XVI. century and the first half of XVin. These years are very rich from the literary and mystical view point. Fanâyî's name is Mehmet, he is known also as Cennet Efendi. He used Fanâyî nickname. Probably, he was born 1577, in Tophane, Istanbul. He is a leader of Jalwati sufi order. He was died in 12 January 1665 in Uskudar. His grave is in Uskudar. Fanâyî is one of important sufi poets. He was two works, a pamphlet, another Diwan on which we studied. Our thesis consist of an introduction and four chapters. İn introduction, it was dealt with the political and literary situation in which he lived. In the first chapter, we studied life, sufi order, literary personality, works of Fanâyî. In the second chapter, we examined the religious and the mystical subjects and themes. In the third chapter it was dealt with some other matters under the title“Society and Nature”. This is not completely separate and different from religion and tasawwuf. Lastly, the original text of Fanâyî's Diwan has been given. VI