Erbil'de değişen kahvehâne kültürü ile sosyal mekân analizi
Erbil in culture changing social cofee shop space analysis
- Tez No: 481210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMED EMİN OSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kahvehâneler 16. yüzyıldan günümüze kadar gelen önemli mekânlar olarak varlıklarını korumaktadırlar. Erbil halkının gündelik yaşamında kahvenin ve kahvehâne kültürünün önemli bir yeri bulunmaktadır Bu nedenle bu çalışma Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde yer alan Erbil şehrinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. On kişi ile görüşme yapılarak, yüz elli kişi ile de anket yapılmıştır. Bu çalışmada Erbil'de kahvehânelerin farklı isimler altında faaliyet gösterdiği tespit edilmiştir. Kültürün maddi unsurları arasında yer alan kahvehâneler, aynı zamanda kültürün birçok manevi unsurunun yaşatıldığı mekânlardır. Ayrıca kahvehâneler bilgi, haber, referans sağlama, etki etme gibi birçok işleve sahip olan ve bireylerin siyasî, kültürel, sosyal ve ekonomi gibi birçok konuda konuşma şansı bularak bireylerin kişisel gelişiminde önemli bir yere sahip olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Coffee shops protect their presence as important places reaching from the 16th century to the present day. There is an important place in everyday life of people of Arbil of coffee and the culture of coffee. Therefore, this study was conducted in the city of Erbil in the Kurdish Region of Iraq. Semi-structured interview and quantitative research methods were used in the study. The ten people were interviewed, with one hundred and fifty people were interviewed. In this study, it was determined that coffee shops were serving under different names in the city of Erbil. The coffee shops, which are among the cultural elements of the culture, are places kept alive. Also, Coffee shops have an important place in the personal development of individuals, who have served many functions such as information, news, reference. Lastly, coffee shops provide the people with an opportunity to talk about many things political, cultural, social and economic.