Saç numunelerinden bazı suistimal edilen ilaçların kromatografik yöntemlerle analizi
The Analysis of some drugs of abuse from hair by Chromatographic techniques
- Tez No: 48123
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTEKİN TEMİZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Saçta morfin ve kodeinin Gaz kromatografi/Kütle spektrometrisi ile saptanabilmesi için standartlar ile metot optimizasyonu çalışmaları yapılmıştır. BSTFA (% 1 TMCS) ile türevlendirilen morfin, kodein ve nalorfin (iç standart) standartları kullanılarak geliştirilen metot ile tarama konumunda her üç bileşik için 1 ng/ul (s/g: 10) duyarlılığa ulaşılmıştır. Nicel analizler için, seçilmiş iyon konumunda molekûler iyonlarla (morfin bisTMS:429, kodein TMS:371, nalorfin bisTMS:455) morfin ve nalorfin için 20 pg/ul (s/g: 10), kodein için 10 pg/ul (s/g: 10) duyarlılığa ulaşılmıştır. Saçtan morfin ve kodein tüketilmesinde kullanılacak yöntem geliştirilmiştir. Boş saç numunelerine farklı derişimlerde kodein ve morfin standartları eklenmiş ve hidroliz ve tüketme işlemlerinden sonra geri kazamlrrlık morfin için % 37.07, kodein için % 57.25 hesaplanmıştır. Saçta morfin ve kodein derişimlerinin nicel analizlerinde kullanılmak üzere farklı derişimlerde morfin, kodein ve nalorfin eklenen boş saçlara hidroliz, tüketme ve türevlendirme işlemleri uygulandıktan sonra tarama ve seçilmiş iyon konumlarında analiz edilmişlerdir. Tarama konumunda bileşikler saptanmış ve 2.5 ng/mg (saç) (s/g: 10) duyarlılığa ulaşılmıştır. Seçilmiş iyon konumunda molekûler iyonlarla kalibrasyon eğrisi çizilmiştir. Eroin kullanan 12 kişiden alman saçlar hidroliz, tüketme ve türevlendirme işlemlerine tabi tutulmuşlar, tarama ve seçilmiş iyon konumlarında analiz edilmişlerdir. Tarama konumunda saçlardaki morfin ve kodeinin varlığı saptanmış, seçilmiş iyon konumunda (molekûler 141Hair samples obtained from 12 different heroin addict were first processed by hydrolysis, extraction and derivatisation, and then after final derivatised samples were analyzed in the scan and selected ion monitoring modes. The presence of morphine and codeine in hair samples was detected in the scan mode. In the selected ion monitoring mode, the concentrations of morphine and codeine were obtained by using previously obtained calibration curve. In this work; hair samples have been washed with a mixture of ethanol: distilled water (1:1), dissolved in 1.0 M NaOH, and extracted with Bond Elute Certify solid-phase extraction columns. BSTFA (% 1 TMCS) has been used as the derivatisation reagent. Samples have been analyzed by Gas chromatography/Mass spectrometry in the scan mode for qualitative analyses, and in the selected ion monitoring mode for quantitative analyses (molecular ions: 371, 429, 455). 144
Özet (Çeviri)
ÖZET Saçta morfin ve kodeinin Gaz kromatografi/Kütle spektrometrisi ile saptanabilmesi için standartlar ile metot optimizasyonu çalışmaları yapılmıştır. BSTFA (% 1 TMCS) ile türevlendirilen morfin, kodein ve nalorfin (iç standart) standartları kullanılarak geliştirilen metot ile tarama konumunda her üç bileşik için 1 ng/ul (s/g: 10) duyarlılığa ulaşılmıştır. Nicel analizler için, seçilmiş iyon konumunda molekûler iyonlarla (morfin bisTMS:429, kodein TMS:371, nalorfin bisTMS:455) morfin ve nalorfin için 20 pg/ul (s/g: 10), kodein için 10 pg/ul (s/g: 10) duyarlılığa ulaşılmıştır. Saçtan morfin ve kodein tüketilmesinde kullanılacak yöntem geliştirilmiştir. Boş saç numunelerine farklı derişimlerde kodein ve morfin standartları eklenmiş ve hidroliz ve tüketme işlemlerinden sonra geri kazamlrrlık morfin için % 37.07, kodein için % 57.25 hesaplanmıştır. Saçta morfin ve kodein derişimlerinin nicel analizlerinde kullanılmak üzere farklı derişimlerde morfin, kodein ve nalorfin eklenen boş saçlara hidroliz, tüketme ve türevlendirme işlemleri uygulandıktan sonra tarama ve seçilmiş iyon konumlarında analiz edilmişlerdir. Tarama konumunda bileşikler saptanmış ve 2.5 ng/mg (saç) (s/g: 10) duyarlılığa ulaşılmıştır. Seçilmiş iyon konumunda molekûler iyonlarla kalibrasyon eğrisi çizilmiştir. Eroin kullanan 12 kişiden alman saçlar hidroliz, tüketme ve türevlendirme işlemlerine tabi tutulmuşlar, tarama ve seçilmiş iyon konumlarında analiz edilmişlerdir. Tarama konumunda saçlardaki morfin ve kodeinin varlığı saptanmış, seçilmiş iyon konumunda (molekûler 141ÖZET Saçta morfin ve kodeinin Gaz kromatografi/Kütle spektrometrisi ile saptanabilmesi için standartlar ile metot optimizasyonu çalışmaları yapılmıştır. BSTFA (% 1 TMCS) ile türevlendirilen morfin, kodein ve nalorfin (iç standart) standartları kullanılarak geliştirilen metot ile tarama konumunda her üç bileşik için 1 ng/ul (s/g: 10) duyarlılığa ulaşılmıştır. Nicel analizler için, seçilmiş iyon konumunda molekûler iyonlarla (morfin bisTMS:429, kodein TMS:371, nalorfin bisTMS:455) morfin ve nalorfin için 20 pg/ul (s/g: 10), kodein için 10 pg/ul (s/g: 10) duyarlılığa ulaşılmıştır. Saçtan morfin ve kodein tüketilmesinde kullanılacak yöntem geliştirilmiştir. Boş saç numunelerine farklı derişimlerde kodein ve morfin standartları eklenmiş ve hidroliz ve tüketme işlemlerinden sonra geri kazamlrrlık morfin için % 37.07, kodein için % 57.25 hesaplanmıştır. Saçta morfin ve kodein derişimlerinin nicel analizlerinde kullanılmak üzere farklı derişimlerde morfin, kodein ve nalorfin eklenen boş saçlara hidroliz, tüketme ve türevlendirme işlemleri uygulandıktan sonra tarama ve seçilmiş iyon konumlarında analiz edilmişlerdir. Tarama konumunda bileşikler saptanmış ve 2.5 ng/mg (saç) (s/g: 10) duyarlılığa ulaşılmıştır. Seçilmiş iyon konumunda molekûler iyonlarla kalibrasyon eğrisi çizilmiştir. Eroin kullanan 12 kişiden alman saçlar hidroliz, tüketme ve türevlendirme işlemlerine tabi tutulmuşlar, tarama ve seçilmiş iyon konumlarında analiz edilmişlerdir. Tarama konumunda saçlardaki morfin ve kodeinin varlığı saptanmış, seçilmiş iyon konumunda (molekûler 141