Multipl skleroz tanısı ile izlenen hastalarda kan ve saç numunelerindeki ağır metal düzeylerinin hastalık etyolojisindeki rolü
The role of heavy metal levels in blood and hair samples in patients followed BY multiple sclerosis diagnosis
- Tez No: 624101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÖNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı bir grup Multipl Skleroz (MS) hastasının saç ve kan numunelerinde ağır metal düzeylerinin tespit edilmesidir. Çalışma Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniğinde 2019 Ocak-Aralık ayları arasında takip edilen Multipl Sklerozlu 100 hasta üstünde yapılmıştır. Çalışma kesitsel tipte bir çalışmadır. Hastaların saç numunelerinden 29, kan numunelerinden 16 farklı ağır metal düzeyleri çalışılmıştır. Kan ve saç metal düzeyleri referans değerlere, MS tipine ve bazı çevresel faktörlere göre incelenmiştir. Analizlerde One Sample T, Student T, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Testi, One Way Anova testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine heavy metal levels in hair and blood samples of a group of MS patients. The study was carried out on 100 patients with Multiple Sclerosis (MS) who were followed up at the Fırat University Faculty of Medicine Neurology Clinic between January and December 2019. This is a cross-sectional study. 29 different heavy metal levels from hair samples and 16 from blood samples were studied. Blood and hair metal levels were examined according to reference values, MS type and some environmental factors.