Erken Cumhuriyetten il sürecine Bartın spor tarihi (1923-1991)
From Early Republican period to process of province: Sport history of Bartın (1923-1991)
- Tez No: 481242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, Bartın sporunu bütün bu yönleriyle irdelemek amacıyla, Bartın tarihinde Erken Cumhuriyet döneminden il olma sürecine kadar spor olaylarının basına yansımasını, kişilerin bilgi ve deneyimlerini analiz etmektir. Araştırmanın bulgularına erişilmesinde Nitel araştırma yöntemlerinden“tarama ve dokümantasyon modeli”, kurgulanması ve yorumlanmasında ise“tarihsel yöntem”kullanılmıştır. Betimsel bir tarihi araştırma özelliği taşıyan bu çalışma, 1923-1991 yılları arası Bartın spor tarihi esas alınmıştır. Ayrıca konu bütünlüğü açısından bu dönemin öncesi ve sonrasına da zaman zaman referansta bulunulmuştur. Bu amaç doğrultusunda Bartın'ın ilk gazetesi ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde 3. yerel gazete olma özelliği taşıyan ve haftalık sürekli yayın yapan“Bartın Gazetesi”arşivi ciltler halinde taranmıştır. Gazete verileri analizinde ise 1924- 1928“Harf Devrimi”tarihine kadar olan bölüm Osmanlıca gazete metinleri Latinize çalışması ile tercüme edilmiş, 1928 yılından sonrası ise fiş kataloğu ile taranmıştır. 68 yıllık gazete ciltleri incelenmiş 1. sayıdan 2998. sayısına kadar erişim sağlanmıştır. Bartın Halkevi raporları, Bartın Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü raporları, çeşitli kitap, dergi ve kültür envanterleri kaynak olarak incelenmiştir. Ek olarak sözlü tarih aktarımının önemli bir araştırma modeli olduğu aşikârıdır. Bu nedenle kişilerin hatıraları Erken Cumhuriyet dönemi Bartın spor tarihine ışık tutması bağlamında yapılandırılmış kişisel görüşme formu aracılığıyla dönemin spor olaylarında aktif rol almış sporcu, antrenör, yönetici ve araştırmacı-yazar olan kişilerle görüşmeler yapılmıştır. Sonuç olarak; Erken Cumhuriyet döneminden İl olma sürecine kadar Bartın spor tarihinde Beden Terbiyesi ve sporun gelişim aşamasını ortaya koymak amacıyla, spor olayları ve branşlarının kökeni incelenmiş sözlü tarih ile bütünleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze how sport events, which were happened during from From Early Republican Period to Process of Province, were reflected in the press and determine people's knowledges and experiences about those events on the purpose of examining sport events in Bartın. It was used to attain study's findings 'the scanning and documentation model', which is one of qualitative research methods, and also to fictionalise and interpret those results 'historical method'. It was taken as a basis sport history of Bartın between 1923 and 1991 in this study which has a descriptive historical research feature. Besides, pre and post of this period was taken as a reference in terms of the subject integrity Records of Bartın Newspaper, which was first formal newspaper in Bartın and was 3rd hometown newspaper in history of the republic of Turkey and has lastingly been published newspaper, was view in its volumes. When it comes to data analysis of the Newspaper, the section until the history of the“Letter Revolution”between 1924 and 1928 was translated in Turkish from Ottoman Turkish and the section following 1928 was examined with plug catalog. Record 68 years was viewed and it was given access from 1rd issue to 2998rd. Bartın Community Center reports, provincial directorate of youth and sports of Bartın's records, various books, magazines and cultural inventories were researched. In addition, it is obvious that oral history transmission is an important research model. For this reason, interviews was had with some person such as athlete, coach, manager and researcher-writer, who is assuming an active role by using semi-structured interview in the context of highlight Bartın sports history in the early Republican period the memories of the people. As a result; From the early Republican period to the provincialization period, it was integrate with oral history with those and investigated the rood of sports events and branchs in order to reveal the development phase of body training and sports in Bartın sport history.