16 haftalık spor eğitiminin otizmli çocuklarda temel motor becerileri üzerine etkisi
The effects of 16 week sports training on autistic child children's physicalabilities
  1. Tez No: 481251
  2. Yazar: CAHİDE ELALTUNKARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı; spor eğitiminin otizmli çocuklarda temel motor becerileri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya 13 otizmli çocuk katılmıştır. Otizmli çocukların spor eğitimi almadan önceki temel motor becerileri ve 16 haftalık spor eğitimi aldıktan sonraki temel motor becerileri arasındaki fark ortaya çıkarılmak istenmiştir. Deney modelli çalışmada spor eğitimi öncesi ve spor eğitimi sonrası değerler karşılaştırılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 20.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Test Bataryası ile denge, ince ve kaba motor gelişimi, yaşam becerileri ve öz bakım test verileri grup içi değişimler için non-parametrik Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research: investigating the effects of sports training on autistic children's physicalabilities 13 autistic children has participated to the research. We have tried to bring to light the differences between the autistic children's abilities before the 16 week sport training and the after the 16 week sport training. The statistical evaluation of data was carried out by the usage of SPSS 20.0 statistical package program. The balance, thin and rough motor development with test battery, life experiences and self-maintanence tests were executed by non-parametric Wilcoxon test.