Ortaokulda uygulanan yansıtıcı öğretim etkinliklerinin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of reflective teaching activities in secondary school.
- Tez No: 481272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul İngilizce dersinde yansıtıcı düşünmeye dayalı öğretim etkinliklerinin akademik başarıya, kalıcılığa, derse yönelik tutuma etkisinin incelenmesi ve öğrenme sürecine ilişkin öğrenci görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırma nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yönteme göre desenlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda deneysel uygulama yapılmış, nitel boyutunda ise yansıtıcı öğretim uygulamalarına ilişkin görüşler ve düşünceler saptanmıştır. Araştırma 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Konya İli, Meram ilçesinde bir özel ortaokulda öğrenim gören biri deney (n=18), bir diğeri de kontrol (n=17) grubu olmak üzere iki beşinci sınıf toplam 35 öğrenci ile 8 haftayı kapsayacak şekilde yürütülmüştür. Deney grubunda yansıtıcı öğretim etkinlikleri ve kontrol grubunda ise mevcut öğretim programına dayalı olarak hazırlanan öğretmen kılavuz kitabındaki etkinlikler uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak İngilizce dersi için geliştirilen başarı testi ve İngilizce dersine yönelik geliştirilen tutum ölçeği çalışmanın başında sonunda uygulanmış ve çalışmanın tamamlanmasından altı hafta sonra ise başarı testi kalıcılığı ölçmek için uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının sontest başarı puanları arasında istatistiksel bir fark olduğu görülmüştür. Yine aynı şekilde deney ve kontrol gruplarının kalıcılık puanları arasında istatistiksel bir fark olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol gruplarının sontest tutum puanları arasında istatistiksel bir fark görülmemiştir. Araştırmanın nitel boyutunda deney grubunda uygulanan yabancı dilde yansıtıcı öğretim etkinliklerinin etkileri konusunda öğrencilerin olumlu görüşlere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the contribution of reflective thinking-based teaching activities to academic achievement, retention, attitudes towards the lessons, and to determine student opinions on the learning process in the secondary school English course. The study was designed according to a mixed model in which both quantitative and qualitative research methods are used together. Experimental application was applied in the quantitative dimension of the research and opinions and ideas about reflective teaching practices were determined in the qualitative dimension. The research was carried out in the 2016-2017 academic year in Konya, with a total of 35 students enrolled in a private junior high school in Meram, two fifth grade students (n = 18) and one control group (n = 17). Reflective teaching activities were carried out in the experimental group and activities in the teacher's manual were applied in the control group based on the current teaching program. The attitude scale developed for the English lesson and the achievement test developed for the English lesson were applied at the beginning and at the end of the study and 6 weeks after the completion of the study, the achievement test was applied to measure persistence. There was a statistically significant difference between the posttest success scores of the experimental and control groups. In the same way, there was a statistical difference between the retention scores of the experimental and control groups. There was no significant difference between the attitude scores of the two groups. On the qualitative scale of the research conducted in the experimental group it was observed that students have positive opinions on the effects of reflective teaching activities