Yabancı dil öğretiminde hikâye anlatımı yönteminin öğrencilerin kelime bilgilerinin gelişiminde etkililiğinin incelenmesi
Analyzing the effects of storytelling method in foreign language teaching on improving students' vocabulary
  1. Tez No: 506606
  2. Yazar: NAZAN ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Gerek yurtdışı gerekse yurtiçindeki alan yazın incelendiğinde, ülkemizde öğrencilerin İngilizce başarılarının düşük olduğu görülmektedir. Bu durum, öğrencilerin dersle ilgili görüşlerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Hikâye anlatımı yönteminin İngilizce derslerinde kullanılması ile öğrencilerin İngilizce dersine yönelik bakış açılarında olumlu değişiminin sağlanacağı düşünülmektedir. Bu çalışma hikâye anlatımı yönteminin öğrencilerin yabancı dildeki kelime bilgilerinin gelişimine olan etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem ve yakınsayan paralel karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında yarı deneysel desen; nitel kısmında ise içerik analizi deseni kullanılmıştır. Çalışma, Bursa'da MEB'e bağlı bir ortaokulun altıncı sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Çalışma grubunu, deney grubunda 21 ve kontrol grubunda 22 olmak üzere toplam 43 kişi oluşturmaktadır. Deneysel uygulama altıncı sınıf“Weather and Emotions ve At the Fair”ünitelerinde sekiz hafta süreyle gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen akademik başarı testi kullanılmıştır. Uygulama sonrasında öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca öğrencilerin hikâye anlatımı yöntemine ilişkin yansıtıcı günlükleri ve yazılı görüşleri süreç içerisinde toplanmıştır. Süreç boyunca öğretmenin tuttuğu öğretmen günlükleri de nitel veri toplama veri araçlarındandır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Başarı Testi, Yarı Yapılandırılmış Görüşme, Yansıtıcı Öğrenci Günlükleri, Yazılı Görüş ve Öğretmen Günlükleri olmak üzere altı adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Bulgular: Uygulamanın öncesinde, deney ve kontrol grubu ön test puanları arasındaki fark incelenmiş ve anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgudan yola çıkarak, grupların uygulama öncesinde akademik anlamda denk olduğu söylenebilir. Uygulama sonrasında, kontrol grubu ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken, deney grubu ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Diğer bir ifade ile gruplar kendi içerisinde değerlendirildiğinde, kelime öğretiminde hikâye anlatımı yönteminin, klasik yöntemle kelime öğretimine göre öğrencilerin akademik başarılarında anlamlı bir farklılığa neden olduğu söylenebilir. Araştırmanın nitel bulguları incelendiğinde, öğrencilerin hikâye anlatımı yöntemi ile yürütülen derslerden zevk aldığı görülmektedir. Sonuç ve Öneriler: Bu araştırmada hikâye anlatımı yönteminin öğrencilerin akademik başarılarını arttırdığı görülmektedir. Öğrencilerin yazılı ve sözlü olarak bildirdikleri görüşlerden hareketle, hikâye anlatımı yönteminin İngilizce dersine yönelik görüşlerini olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda İngilizce dersinde hikâye anlatımı yöntemine dayalı etkinliklerin kullanılmasının öğrencilerin İngilizce dersine yönelik olumlu görüş geliştirmelerinde yararlı olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: When we analyze both domestic and foreign literature, it is found out that the success of English language in our country is relatively low. This situation affects the students' opinions towards to this lesson negatively. It is supposed that by using storytelling method in lessons will change the students' manner in positive way. The purpose of the study is to reveal the effect of the storytelling method on the development of the foreign language vocabulary of the students. Method: In this study qualitative and quantitative research techniques are used together and converging parallel mix pattern is also used. In quantitative part of the research, semi-experimental pattern and in qualitative part of the research, content analysis is used. The study is conducted in Bursa at the state school with 6th grade students. The research group consists of 43 students which of 21 are experimental group and 22 are control group. The experimental technic is applied for eight weeks at“Weather and Emotions”and“At the Fair”units. Academic success test which is developed by researcher is applied to collect quantitative data. After the technic, it is made semi-structured interview with the students. Beyond this, the diaries and the comments of the students about the storytelling method are collected. The diary of the teacher which is kept during the research is one of the qualitative data collecting tools. In this study, personal information form, success test, semi-structured interview, student diaries, written comments and teacher diary are used as a data collecting tool. Results: Before the technic, experimental and control groups students are applied the pretest to show that there is no meaningful difference between the groups. It could be said that the groups are equal. After the technic, there is no difference between the scores of the control group's pretest and posttest but there is a meaningful difference between the scores of experimental group's pretest and posttest. In another words we can say that storytelling method makes a meaningful difference on student's academic success comparing to ordinary vocabulary teaching methods. Based on the qualitative data, students take desire from the lessons which are conducted with storytelling method. Conclusion and Suggestions: In this study it is found out that storytelling method increases the success of the students. Based on the oral and written view of the students, storytelling method affects student's manner over the English lesson in a positive way. It is detected that using the storytelling method activities during the lessons will help to develop positive manner towards to English lessons.