Öğrenme stillerinin matematik kaygısı üzerine etkisi
A scrutiny on the relation between the learning styles and mathematics anxieties of high school students
  1. Tez No: 481273
  2. Yazar: HATİCE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Matematik günümüzde gelişen ve değişen teknolojiye uyum sağlama sürecinde temel bir taştır. Matematik eğitimi, etkili eğitim ortamları, bireysel farklılıklar araştırılması gereken en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu araştırmanın amacı, Lise Öğrencilerinin Öğrenme Stilleri İle Matematik Kaygıları Arasındaki İlişkinin incelenmesi ve yorumlanmasıdır. Araştırmanın evrenini; Konya ili Merkez ilçelerinden Meram ve Selçuklu ilçeleri sınırlarında yer alan, ortaöğretim öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; tesadüfî örneklem yöntemiyle seçilen, Anadolu, Fen ve Sosyal Bilimler liselerinde öğrenim gören (9-10-11. Sınıf) %57,3 (n=366)'sı erkek, %42,7 (n=273)'ü kız olmak üzere toplam 639 öğrenci oluşturmaktadır. Tarama (survey) modeli esas alınarak yürütülen bu çalışmada; veri toplama aracı olarak iki ayrı ölçek ve envanterden yararlanılmıştır. Kullanılan ölçeklerden ilki, Richardson ve Suinn (1972) tarafından geliştirilen, Winston ve Suinn' in (2003) çalışmalarıyla son halini alan ve Baloğlu (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ''Matematik Kaygısını Derecelendirme Ölçeği: Kısa Formu'' (MARS- SV); bir diğeri ise, Kolb (1984) tarafından geliştirilip Aşkar ve Akkoyunlu (1993) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ''Öğrenme Stili Envanteri'' dir. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 16.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Veriler yüzde, ortalama ve standart sapmalar verilerek özetlenmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiğinden dolayı ikili küme karşılaştırmaları için bağımsız grup t testi, ikiden fazla küme karşılaştırmaları için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında Matematik kaygısını derecelendirme ölçeğinin güvenirlilik katsayısı 0.79 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda; Öğrencilerin %50,7 oranla en fazla yerleştiren öğrenme stiline sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin cinsiyet, sınıf düzeyi, öğrenme stili,okul türü değişkenlerine göre Matematik Kaygısını Derecelendirme Ölçeğinin bazı alt boyutlarında anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mathematics constitutes a cornerstone in the process of adapting to the developing and changing technology today. Mathematics education, effective educational environments, and individual differences are among the most important factors that must be studied. The objective of this study is to scrutinize and interpret the Relation between the Learning Styles and Mathematics Anxieties of High School Students. The population of the study consists of the students studying at the high schools of Anatolian, Physical Sciences, and Social Sciences within the borders of the districts of Meram and Selçuklu, central districts of the province of Konya. The sampling group of the research is constituted by totally 639 students, being 57,3% (n=366) male and 42,7% (n=273) female, selected by means of the random sampling method. In this study conducted on the basis of the survey model, two separate scales and inventories were utilized as the data collection tool. The first of the scales utilized was ''Mathematics Anxiety Rating Scale: Short Form'' (MARS- SV), which was developed by Richardson and Suinn (1972) and finalized through the works of Winston and Suinn (2003), and whose validity and reliability in Turkish was testified by Aşkar and Akkoyunlu (1993); and the other scale is the ''Learning Style Inventory'' developed by Kolb (1984) and adapted to Turkish by Aşkar and Akkoyunlu (1993). 16.0 statistics package program was used in the evaluation of the data and in finding the calculated values. The data were summarized by providing the mean and standard deviations. As the data exhibited normal distribution, for the binary cluster comparisons, the independent group t test, and for the comparisons of multiple clusters, One Way Variance Analysis (ANOVA) were used. The scale reliability coefficient within the scope of this study was calculated as .79. The level of significance in the study was taken as 0.05. It was determined at the end of the study that the students had mainly settling-in Learning Style by 50,7%. Some meaningful differentiations was observed in sub-dimension of the mathematics anxiety rating scale as gender variable, class level, learning style and school type of the students taking part in the study.