Ortaokul hukuk ve adalet dersi öğretim programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of secondary elective legal and justice course teaching program according to teacher's vision
- Tez No: 481306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hukuk ve Adalet Dersi Öğretim Programı 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokul 6. ve 7. seçmeli olarak okutulan bir derstir. Öğretim programı kapsamında öğrenciler de hukuk ve adalet bilincinin geliştirilmesi, hukuk okuryazarlıklarının geliştirilmesi gibi bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında Ortaokul Seçmeli Hukuk ve Adalet dersi öğretim programı öğeleri öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Nitel ve nicel araştırma yöntemlerinden çalışmada yararlanılmıştır. Araştırma evrenini ülkemiz çapında hukuk ve adalet dersini okutan sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi ülkemizde 55 ilde görev yapan 268 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen Hukuk ve Adalet Dersi Öğretim Programı Öğretmen Görüşleri Anketi ile elde edilmiştir. Ankette yer alan nicel veriler SPSS 22.0 istatistik analiz programı ile nitel maddelere ilişkin yanıtlar ise içerik analizi tema ve kategorilere ayrılarak, tablo ve grafikler haline getirilmiştir. Bu tablo ve grafikler yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlara göre, sosyal bilgiler öğretmenlerinin Hukuk ve Adalet dersine yönelik genel tutum puanlarının yüksek olduğu, içerik ve ölçme değerlendirme boyutuna ilişkin tutum puanlarının ise orta, kararsızlık düzeyinde gerçekleştiği görülmüştür. Öğretmenlere göre hukuk ve adalet dersi öğrencilerde hukuk ve adalet bilincinin yerleşmesine katkı sağlamış, öğrencilerin kurallara uyma davranışında artış yaşanmış ve hukuksal kavramalara yönelik farkındalık artmıştır. Öğretmenlerce içeriğin ve bazı kavramların öğrenci hazırbulunuşluğuna uygun olmadığı yönünde görüşler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Law and Justice Course Curriculum Since the education year of 2013-2014, secondary school is an optional course that is taught in 6th and 7th. Within the scope of the curriculum, it is aimed to gain knowledge and skills such as the development of law and justice consciousness of students and the development of legal literatures. Within the scope of the study, secondary school elective law and justice curriculum items were evaluated according to teacher opinions. The survey model was used in the study. Qualitative and quantitative research methods were utilized in the study. The research constitutes the social studies teachers who teach the law and justice course around our country. The sample of the research is composed of 268 social studies teachers working in 55 countries. The research data were obtained from the Teacher Opinion Survey of the Law and Justice Curriculum developed by the researcher. The quantitative data in the questionnaire were transformed into tables and graphs by analyzing the SPSS 22.0 statistical analysis program and the responses related to qualitative items by content analysis theme and category. These tables and graphics are interpreted. According to the results of the research, it was seen that the general attitude scores of the social studies teachers towards the Law and Justice course were higher and the attitude scores related to the content and the measurement and evaluation dimension were at the level of medium and indecision. According to the teachers, law and justice lessons contributed to the settlement of the law and justice in the students, increasing the students' behavior in compliance with the rules and increasing awareness about the legal conceptions. Teachers have expressed opinions that the content and some concepts are not suitable for the students' readiness.